Wysoka jakość buraków: dużo cukru, mało melasotworów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | arkadiusz.artyszak@agropolska.pl
30-10-2014,13:20 Aktualizacja: 20-11-2014,13:25
A A A

W tym roku buraki zawierają dużo cukru. W doświadczeniach prowadzonych przeze mnie w Sahryniu (gmina Werbkowice) w województwie lubelskim średnia ze wszystkich badanych kombinacji wyniosła 18,2 proc.

Trzeba zaznaczyć, że zbiór przeprowadzono na początku października. Od tego czasu zawartość cukru w korzeniach jeszcze wzrosła, bo pogoda w październiku sprzyjała dalszemu nagromadzaniu sacharozy.

O jakości technologicznej korzeni decyduje także zawartość składników melasotwórczych, które utrudniają krystalizację sacharozy i powodują jej przechodzenie do melasy, przez co zmniejszą wydajność cukru i zwiększają jego straty.

Najbardziej szkodliwym z nich jest azot- α-aminowy, nazywany także azotem szkodliwym. W moich badaniach średnia zawartość tego składnika w tym roku wyniosła 14,9 mmol/kg korzeni. Zawartość dwóch pozostałych, mniej znaczących melasotworów, czyli potasu (K) i (Na) to odpowiednio: 32,7 oraz 2,39 mmol/kg.

Taki surowiec można ocenić jako dobry ze względu na zawartość składników melasotwórczych według klasyfikacji podanej przez Zieglera (1998). Zgodnie z nią wyróżnia się korzenie:  dobre, średnio dobre i nieodpowiednie:   

  • azot-α-aminowy: dobre (<17 mmol/kg), średnio dobre (17-27 mmol/kg), nieodpowiednie (>27 mmol/kg);
  • potas: dobre (<40 mmol/kg), średnio dobre (40-50 mmol/kg), nieodpowiednie (>50 mmol/kg);
  • sód: dobre (<4 mmol/kgi), średnio dobre (4-10 mmol/kg), nieodpowiednie (>10 mmol/kg).
Poleć
Udostępnij