O ziemniakach praktycznie w RZD Żelazna
Praktyczne aspekty przechowywania ziemniaków były tematem zajęć z przedmiotu "Przechowywanie produktów rolnictwa", które odbyły się 28 marca 2022 r. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Żelaznej koło Skierniewic. Wiedzą praktyczną ze studentami kierunku Rolnictwo z Wydziału Rolnictwa i Ekologii dzielił się zastępca dyrektora RZD mgr inż. Michał Topolski.
RZD Żelazna jest jednym z czołowych producentów ziemniaka na chipsy. Sytuacja rynkowa dotknęła także to gospodarstwo. Niskie ceny ziemniaka w połączeniu z wysokimi cenami zbóż, w tym kukurydzy, zmusiły do znacznego ograniczenia w tym roku powierzchni uprawy ziemniaka.
Rekomendowane jadalne odmiany średnio wczesne ziemniaka 2022
Wycofanie z rynku najbardziej popularnej substancji czynnej stosowanej w preparatach do zapobiegania kiełkowaniu bulw (chloroprofamu) spowodowało wielokrotny wzrost kosztów takiego zabiegu. Nie ma to przełożenia na wzrost cen ziemniaków oferowanych przez przetwórców. Na to nakładają się wzrosty cen paliwa, środków ochrony roślin i przede wszystkim nawozów mineralnych. Aby uzyskać wysoką jakość surowca niezbędne jest coroczne stosowanie sadzeniaków kwalifikowanych. W efekcie koszty produkcji i przechowywania bulw znacząco wzrosły.
Michał Topolski przekonywał studentów, że bulwy w przechowalni pozostają dłużej niż trwa proces produkcji ziemniaka na polu. Ostatnie ziemniaki opuszczają bowiem przechowalnie w Żelaznej zwykle na początku lipca. W tym sezonie ma to być szybciej.
Uczestnicy zajęć, które od wielu lat odbywają się w RZD Żelazna wysoko je cenią, a poczynione obserwacje i wyciągnięte wnioski przenoszą do swoich gospodarstw. Ambicją Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW jest bowiem bycie jak najbliżej praktyki rolniczej.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz