O hodowli ziemniaków zdalnie
Epidemia koronowirusa spowodowała, że spotkania naukowe Polskiego Towarzystwa Agronomicznego (PTA) musiały zostać przeniesione do Internetu. Zarząd Oddziału Warszawskiego PTA 19 listopada 2020 r. zorganizował spotkanie, na którym dr inż. Piotr Kamiński, prezes spółki Hodowla Ziemniaka Zamarte - Grupa IHAR przedstawił referat "Osiągnięcia i perspektywy hodowli polskich odmian ziemniaka".
Prelegent poinformował, że spółka ma obecnie wpisane do Krajowego Rejestru 32 odmiany ziemniaka, w tym 8 bardzo wczesnych, 9 - wczesnych, 11 - średnio wczesnych i 4 - późne. Szczególne nadzieje wiąże z zarejestrowanymi w tym roku bardzo wczesnymi odmianami jadalnymi Surmią i Werbeną oraz wczesną Longiną przeznaczoną na frytki. Bardzo głośno jest na rynku o odmianie Gardena (rejestracja 2018 r.) przeznaczonej do uprawy w rolnictwie ekologicznym.
Gardena ma być ziemniakiem przyszłości
Prawdziwym przebojem na rynku ma być natomiast odmiana Provita, której rejestracji dr inż. Piotr Kamiński oczekuje w styczniu 2021 r. Provita odznacza się fioletowym miąższem, o wysokiej zawartości antocjanów, które mają silne działanie prozdrowotne m.in. przeciwmiażdżycowe i przeciwzapalne. Korzystnie wpływają również na wzrok oraz mogą hamować rozwój nowotworów.
W spotkaniu on-line udział wzięło kilkadziesiąt osób: członków i sympatyków PTA oraz studentów kierunku rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Rolnictwa SGGW w Warszawie. Następne spotkanie, również w formie zdalnej, odbędzie się 17 grudnia br. http://www.agrobiol.sggw.waw.pl/pta/
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz