Nawożenie a plonowanie i jakość ziemniaka
Wpływ nawożenia mineralnego i dolistnego dokarmiania na plon i jakość bulw ziemniaka był tematem drugiego już w tym roku wykładu naukowego w ramach spotkań Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, który odbył się 4 lutego br. Wykład wygłosił dr inż. Cezary Trawczyński p.o. kierownika Oddziału IHAR - PIB w Jadwisinie. Ze względu na pandemię wykład odbył się zdalnie.
W swoim interesującym wystąpieniu mówca zwrócił uwagę, że wśród zabiegów agrotechnicznych nawożenie jest na drugim miejscu, po sadzeniakach i sadzeniu, pod względem wpływu na tworzenie plonu ziemniaka. Wpływ ten szacowany jest odpowiednio na 30 i 25 proc.
Nowe odmiany ziemniaka 2021
Następnie prelegent omówił potrzeby pokarmowe ziemniaka względem makro- i mikroelementów. Podkreślił, że ziemniak wymaga znacznych ilości boru (B), o czym nie wszyscy producenci rolni pamiętają, bo bor kojarzy jest głównie z rzepakiem i burakiem. Natomiast ziemniak na wytworzenie 1 t bulw wraz z odpowiednim plonem ubocznym pobiera 2,7 g B.
Dr inż. Cezary Trawczyński przedstawił wyniki doświadczeń własnych dotyczących stosowania różnych nawozów doglebowych i ich wpływu na wielkość plonu i jakość bulw. Omówił także metody oceny odżywienia roślin w okresie wegetacji: wizualną, laboratoryjną i fotooptyczną.
W dalszej części wykładu prelegent omówił czynniki decydujące o potrzebie dolistnego dokarmiania roślin, takie jak: wizualny wygląd roślin, analiza zawartości składników w roślinie, niekorzystny przebieg pogody, ograniczone nawożenie doglebowe oraz intensywna technologia uprawy.
Następnie dr inż. Cezary Trawczyński zaprezentował efekty stosowania różnych produktów (nawozów i stymulatorów) stosowanych nalistnie na plon i jakość bulw ziemniaka. Szczególną uwagę zwrócił na korzystne efekty aplikacji w latach o niesprzyjającej warunkach pogodowych produktów zawierających krzem w różnych formach, w tym w kwasie ortokrzemowym.
Krzem na ziemniak
Na przykład, w 2017 r. w badaniach wykonanych w Jadwisinie produkt zawierający kwas ortokrzemowy oraz mikroelementy zastosowany dwukrotnie w dawce 0,8 l/ha spowodował przyrost plonu bulw o 13 proc., a w kolejnym roku o 18 proc. w stosunku do wariantu bez aplikacji dolistnej. Natomiast dwukrotne zastosowanie drobno zmielonego kalcytu morskiego zawierającego krzem i wapń oraz w mniejszych ilościach inne makroelementy oraz mikroelementy w dawce 2 kg/ha w 2019 r. przyczyniło się do zwiększenia plonu bulw o 11 proc., a w 2020 r. o 8 proc. Zastosowane zabiegi miały także korzystny wpływ na jakość bulw.
W podsumowaniu wykładowca stwierdził, że nawożenie w produkcji ziemniaka powinno opierać się na stosowaniu nawozów naturalnych lub organicznych oraz zrównoważonym nawożeniu mineralnym wynikającym z zasobności gleby w przyswajalny fosfor i potas. Natomiast nawożenie azotem powinno być dostosowane do wymagań nawozowych odmian czy kierunku użytkowania bulw i ewentualnie powinno być uzupełniane w formie dolistnego dokarmiania składnikami niedoborowymi stwierdzonymi najlepiej przy wykorzystaniu testów roślinnych.
Pytania do prelegenta zadawali członkowie PTA - pracownicy Katedry Agronomii Instytutu Rolnictwa oraz studenci kierunku Rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie.
Następne spotkanie, również w formie zdalnej, odbędzie się 11 marca 2021 r. Prelegentem będzie Aleksander Bomberski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie, który przedstawi temat "Sieć na Rzecz Innowacji w Rolnictwie oraz działanie "Współpraca" jako narzędzia wdrażania innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich". W spotkaniu zdalnie mogą wziąć udział wszyscy chętni. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.agrobiol.sggw.waw.pl/pta/.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz