Jak najbliżej praktyki
Po raz kolejny studenci kierunku rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW 7 maja 2021 r. uczestniczyli w ćwiczeniach z Przechowywania produktów rolnictwa w RZD Żelazna koło Skierniewic. W zajęciach udział brała pierwsza część studentów, kolejna przyjedzie do Żelaznej 14 maja.
Podczas pobytu w Żelaznej studenci zapoznali się z technologią przechowywania ziemniaka chipsowego. RZD Żelazna specjalizuje się w uprawie takiego ziemniaka od wielu lat i jest jednym z większych producentów w kraju. Z funkcjonowaniem zakładu, stosowanymi technologiami produkcji oraz przechowywania bulw, studentów zapoznał zastępca dyrektora mgr inż. Michał Topolski.
Umowa o współpracy pomiędzy WRiB SGGW a wydawnictwem "APRA" podpisana
Łącznie zakład gospodaruje na 1200 ha, z czego grunty orne stanowią blisko 840 ha. Do RZD należy gospodarstwo Żelazna i gospodarstwo Chylice. W RZD Żelazna ziemniak uprawiany jest na powierzchni 350 ha, a poza tym prowadzi się produkcję nasienną zbóż. W strukturze zasiewów występuje także kukurydza na ziarno, rzepak ozimy, fasolka szparagowa i marchew. W tym roku planuje się wyprodukować 10 tys. t ziemniaka chipsowego.
Podczas pobytu w Żelaznej studenci zwiedzili dwie przechowalnie ziemniaka: główną i pomocniczą. W jednej z nich znajduje się jeszcze ponad 1000 t ziemniaka. Ostatnia partia surowca opuści przechowalnię na początku lipca. Tak długotrwałe przechowywanie ziemniaka wymaga, oprócz bardzo dobrego wyposażenia technicznego, olbrzymiej wiedzy i doświadczenia.
Przechowywanie ziemniaka, a szczególnie ziemniaka chipsowego, staje się coraz trudniejsza nie tylko ze względu na wysokie wymagania przetwórców, ale także zmiany na rynku środków ochrony roślin. Wycofanie chloroprofamu – najpopularniejszych substancji czynnej stosowanej w regulatorach wzrostu zapobiegających kiełkowaniu bulw w przechowalni, spowodowało wzrost kosztów przechowywania. Jak poinformował mgr inż. Michał Topolski w przypadku przechowywania ziemniaka od zbiorów do stycznia wzrost był aż pięciokrotny.
Nowe odmiany ziemniaka 2021
Poza tym konieczna była zmiana sprzętu wykorzystywanego do stosowania regulatorów wzrostu. Obecnie używany jest preparat zawierający ekstrakt olejowy z mięty zielonej. Może on być stosowany techniką aerozolowania na gorąco przy użyciu specjalistycznych wytwornic aerozolu.
Oprócz przechowalni ziemniaka studenci zwiedzili inne obiekty wykorzystywane do przechowywania innych produktów rolnych. Cieszy fakt, że podczas zajęć studenci zadawali dużo pytań praktycznych, co świadczy o tym, że poruszane zagadnienia były dla nich interesujące.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz