Do kiedy można przechowywać i stosować środki zawierające wycofywane substancje aktywne?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2020,14:40 Aktualizacja: 03-11-2020,15:09
A A A
Südzucker przypomina plantatorom o kończącej się dostępności w obrocie handlowym niektórych preparatów do ochrony plantacji buraka cukrowego (i nie tylko), w związku z wycofywaniem zawartych w nich substancji aktywnych. 
 
W obrocie nie ma już preparatów zawierających fenpropimorf, które mogły być sprzedawane do 30 października. Ale rolnik może je przechowywać i stosować jeszcze przez cały przyszły sezon (do 30 października 2021 r). Należą do nich m.in. Duett Star 334 SE i Tango Star. 
 
wycofywane substancje aktywne, ochrona roślin, chloropiryfos, metiokarb, desmedifam, chlorotalonil, dimetoat

Wycofywane substancje. Do kiedy w sprzedaży?

W tym roku z rynku zniknie kilka substancji aktywnych środków ochrony roślin, ale jeszcze przez jakiś czas będą sprzedawane i można je będzie stosować. Do kiedy? To precyzyjnie określają unijne rozporządzenia.    Chloropiryfos i...
Dokładnie dzisiaj upływa termin dozwolonej sprzedaży preparatów zawierających tiachlopryd. Ich przechowywanie i stosowanie możliwe jest do 3 lutego 2021 r. (Proteus 110 OD). 
 
Środki zawierające epoksykonazol będą w obrocie handlowym do 1 marca 2021 r. Natomiast przechowywane i stosowane przez ostatecznego użytkownika mogą być do 1 marca 2022 r. (Optan 183 SE, Dedal 497 SC, Intizam 497 SC). 
 
Preparaty bazujące na beta-cyflutrynie można sprzedawać do 30 maja 2021 r., a przechowywać i stosować do 20 lipca 2021 r. (Bulldock 025 EC). 
 
Zgody na przedłużenie zezwolenia nie otrzymał także fungicyd mankozeb. Pod koniec października, na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAAF) zagłosowano za wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym nieprzedłużania zatwierdzenia dla tej substancji. 
 
Odpowiednie rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Jak tylko się pojawi, podamy szczegóły. 
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

 

Poleć
Udostępnij