Chwościk buraka - nie spóźnić się z zabiegiem
Jednym z głównych czynników decydujących o skuteczności ochrony buraka cukrowego jest właściwy termin oprysku. Rolnik może opierać się na własnych obserwacjach, wspomagać się pomocą doradców agrotechnicznych z cukrowni oraz sygnalizacją PIORiN.
Pierwszy zabieg należy wykonać, gdy na liściach pojawią się pierwsze pojedyncze plamki. Dlatego rolnik musi codziennie bywać na swojej plantacji i starannie obserwować rośliny, aby nie przegapić pojawiających się oznak infekcji.
Dokarmianie dolistne buraka cukrowego krzemem
O pierwszych objawach wystąpienia chwościka buraka na plantacjach 19 czerwca br. poinformowała na swojej stronie internetowej spółka Suedzucker. O zagrożeniu chorobą informuje też Krajowa Spółka Cukrowa.
Plantatorzy otrzymują też od służb surowcowych sms-y o konieczności wykonania oprysku. Oczywiście nie ma co czekać z zabiegiem na taki sms, gdy zaobserwowano już pierwsze objawy porażenia.
Z Internetowym Systemem Sygnalizacji Agrofagów PIORiN (https://piorin.gov.pl/sygn/start.php) w tym roku nie jest dobrze. W województwie lubelskim, gdzie funkcjonują dwie duże cukrownie z Krajowej Spółki (Krasnystaw i Werbkowice) w powiatach chełmskim, krasnostawskim i hrubieszowskim w 2019 roku nie prowadzi się obserwacji oraz sygnalizacji.
Dlaczego? Są to przecież zagłębia surowcowe dla obu tych zakładów. Można jedynie znaleźć informację, że w powiecie zamojskim komunikat o zwalczaniu chwościka buraka jest aktywny.
Natomiast Platforma Sygnalizacji Agrofagów (https://www.agrofagi.com.pl/) zamieszczona na stronie Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu w ogóle nie uwzględnia chwościka buraka mimo że burak cukrowy jest jedną z sześciu monitorowanych upraw, w których obserwuje się najważniejsze choroby i szkodniki.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś