Chcesz zarobić na burakach? Musisz je dobrze przechowywać
Na przełomie grudnia i stycznia kończą się kampanie buraczane w oddziałach Krajowej Spółki Cukrowej. I to niezależnie od terminu ich rozpoczęcia. Dla plantatorów oznacza to z reguły konieczność przechowalnictwa buraków.
"Przechowywane nawet klika tygodni buraki mogą posiadać bardzo dobre parametry jakościowe, ale ich uzyskanie zależy od kilku czynników" - przypomniano w serwisie plantatorskim KSC.
Susza spustoszyła uprawy buraka. Będą kłopoty z cukrem
"Termin zbioru w zależności od przebiegu warunków pogodowych oraz możliwości technicznych powinien być przeprowadzony jak najpóźniej, co skraca okres przechowywania i daje możliwość uzyskania wysokiego plonu korzeni oraz wysokiego plonu cukru technologicznego z hektara. W zależności od rejonu kraju kopanie buraków kończy się w II i III dekadzie listopada oraz w I dekadzie grudnia" - czytamy w serwisie KSC.
Cukrowy gigant uczula także, by podczas zbioru zwrócić szczególną uwagę na jakość pracy maszyn i stan kopanych buraków, które trafiają do pryzmy. Korzenie muszą być zdrowe, prawidłowo ogłowione i doczyszczone.
"Każde zanieczyszczenie w postaci ziemi oraz części organicznych: liście źle ogłowionych buraków lub chwasty, które rosły na plantacji, mogą być przyczyną powstawania ognisk zapalnych. Z powodu wzrostu temperatury następuje przyśpieszenie procesów życiowych, takich jak: oddychanie, transpiracja oraz szkodliwe procesy rozkładu sacharozy, buraki porastają, następują straty zgromadzonego cukru" - przestrzega KSC.
Przykryć pryzmy z burakami, aby nie zamokły i nie zmarzły
Ważny jest też wybór miejsca na ułożenie pryzmy. A miejsce składowania buraków cukrowych na polu powinno umożliwiać proces doczyszczania i załadunku oraz swobodny wjazd i wyjazd samochodów ciężarowych niezależnie od warunków pogodowych.
Pierwsze przymrozki już za nami, wobec czego plantatorzy powinni pamiętać, aby okryć pryzmy specjalną włókniną, która chroni przed niską temperaturą, opadami deszczu i śniegu.
"Okryte buraki w pryzmach są znacznie mniej podatne na wahania temperatur zewnętrznych a zmiany temperatur wewnątrz pryzmy następują zdecydowanie wolniej. Za okrycie buraków zgodnie z zaleceniami służb surowcowych plantatorom przysługuje premia. Prawidłowo użytkowana i przechowywana agrowłóknina powinna służyć kilka sezonów" - stwierdzają w KSC.