Zaktualizowane ceny nawozów. Będzie tarcza antykryzysowa dla rolników?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-01-2022,12:10 Aktualizacja: 31-12-2021,15:30
A A A

Produkujący nawozy polscy giganci zaktualizowali cenniki. Na szczęście obyło się bez kolejnych drastycznych podwyżek, ale zakupy i tak będą wiązały się z wielkimi wydatkami. Zdaniem rolniczej "Solidarności" potrzeba w tej kwestii tarczy antykryzysowej.

Nowe cenniki Agrochemu, autoryzowanego dystrybutora nawozowego giganta, jakim jest Grupy Azoty, obowiązują od 30 grudnia do odwołania (lub wyczerpania ilości nawozów nimi objętych). Po zapoznaniu się z nimi (tutaj i tutaj) można stwierdzić, że ceny wzrosły, ale są to wzrosty o kilkadziesiąt czy sto złotych na tonie, a nie o tysiące, jak prognozowano.

Jeśli chodzi o nawozy z ANWIL-u, rzeczniczka firmy Daria Studzińska napisała: "Zgodnie z zapowiedzią, elastycznie podchodzimy do cen nawozów w aspekcie zmiany ceny gazu (które ostatnio spadły – red.). Nasz zaktualizowany cennik już dziś trafił do dystrybutorów".

ceny i produkcja nawozów, Grupa Azoty, Anwil, Michał Kołodziejczak

Tony nawozów za "tony" złotych. UOKiK wkracza do gry

Ceny nawozów ciągle spędzają rolnikom sen z powiek. Producenci zapewniają, że wytwarzają je mimo trudnej sytuacji na rynku i będą reagować np. na obniżki cen gazu. Sprawę ma zbadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Temat...
Mimo wszystko zakup środków do produkcji to dziś dla rolników jedna z największych bolączek z uwagi na ceny w korelacji ze spodziewanymi zyskami z produkcji. Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zwróciła się w konsekwencji do rządu o pilne podjęcie działań w celu wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolników, prowadzącej do zahamowania wzrostu cen nawozów i ich ustabilizowania na poziomie zapewniającym opłacalność produkcji rolniczej.

"Drastyczny wzrost cen nawozów i sygnalizowane problemy o ich ograniczonej dostępności są niedopuszczalne i doprowadzą do braku możliwości zakupu przez rolników i problem z uruchomieniem produkcji w gospodarstwach, a w konsekwencji do ich bankructwa. Powyższe czynniki będą powodem znacznego wzrostu cen dla konsumentów i zwiększenia inflacji" - napisała w Stanowisku Prezydium przewodnicząca Związku Teresa Hałas.

Zwróciła się też o podjęcie zdecydowanych działań w ramach Unii Europejskiej w celu wprowadzenia rozwiązań, które zrekompensują rolnikom znaczne straty poniesione w związku z drastycznym wzrostem cen środków do produkcji.

 

Poleć
Udostępnij