Wapno defekacyjne z cukrowni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magda Litwińczuk-Bis | redakcja@agropolska.pl
07-11-2017,20:30 Aktualizacja: 09-11-2017,10:48
A A A

Wapno defekacyjne powstające w cukrowni jest cennym nawozem wapniowym o zawartości ok. 30 proc. tlenku wapnia w formie węglanowej (CaCO3).

Wapń spełnia w glebie rolę strukturotwórczą i podnosi jej urodzajność. Wchodząc w reakcje z cząsteczkami próchnicy przyczynia się do tworzenia agregatów glebowych i powstawania struktury gruzełkowatej, dzięki czemu gleba staje się bardziej przewiewna, łatwiejsza do uprawy.

Zwapnowana i porowata, o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych, umożliwia dostarczenie korzeniom odpowiedniej ilości tlenu, wilgoci i stwarza optymalne warunki dla rozrostu systemu korzeniowego.

wapno, ściernisko

Optymalne pH gleby fundamentem efektywnego nawożenia

Na glebach kwaśnych efektywność nawożenia jest bardzo niska, a plony poniżej potencjału uprawianych odmian. Słabe wykorzystanie składników nawozowych, poza stratami ekonomicznymi, dodatkowo stanowi poważne zagrożenie dla środowiska...

Prosto z produkcji wapno defekacyjne dostarczane jest plantatorom powrotnym transportem spedycyjnym we wskazane miejsce. Wapno można od razu bezpośrednio zastosować jesienią, jak również w każdym innym terminie agrotechnicznym, w dawkach wynikających z potrzeb wapnowania.

Zastosowanie nawozu podnosi poziom pH w warstwie ornej. Oprócz poprawy odczynu gleby nawóz dostarcza do niej magnez (MgO), fosfor (P2O5), potas (K2O), a nawet azot (N). Szacuje się, że nawóz zawiera także 12 proc. materii organicznej, co podnosi żyzność gleby.

Wysiewając na 1 hektar 5 ton nawozu wapniowego z cukrowni wprowadzane zostaje do gleby jednocześnie około 50 kg P2O5, 50 kg MgO, 30 kg N i mikropierwiastki Cu, Zn, Mn.

Wapno defekacyjne jako cenny nawóz może być stosowane w płodozmianie pod większość bardzo ważnych roślin uprawnych, a w szczególności buraków cukrowych, kukurydzy, rzepaku i zbóż.

Wapno defekacyjne można rozsiewać rozrzutnikiem obornika lub rozsiewaczem do wapna RCW. Wapnowania nie powinno przeprowadzać się podczas deszczu, jak również na bardzo wilgotną glebę.

Zabiegu tego nie wolno także łączyć ze stosowaniem obornika oraz nawozami zawierającymi azot i fosfor. W przeciwnym razie dochodzi do strat składnika (azot) lub jego uwstecznienia (fosfor).

Wapno defekacyjne jest jednym z najtańszych nawozów wapniowych na rynku. Jego cena waha się w tym roku od 17 do 19 zł brutto za tonę nawozu.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij