Wapno defekacyjne. Ci co mogą, to niech z niego korzystają

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
19-10-2015,8:00 Aktualizacja: 27-10-2016,19:35
A A A

Kampania cukrownicza daje szansę skorzystania z bardzo cennego, ale sezonowego nawozu, jakim jest wapno defekacyjne. W tym roku ze względu na mniejszy przerób buraków będzie go jednak mniej niż zwykle.

Wapno defekacyjne powstaje po odwodnieniu mleka wapiennego wykorzystywanego w procesie produkcji cukru. W jego skład wchodzi co najmniej 30 proc. CaO w formie węglanowej (CaCO3), a oprócz tego fosfor i magnez oraz mikroelementy. Nawóz zawiera także ok. 12 proc. materii organicznej.

Wapno defekacyjne, ze względu drobnoziarnistą strukturę, jest łatwe w stosowaniu, gdyż można rozsiewać je rozrzutnikiem obornika lub siewnikiem do nawozów.

Zanim wydasz na nawozy, kup wapno. Czas na wapnowanie

Okres po zbiorze zbóż jest optymalnym terminem na rozsianie nawozów wapniowych. Pozwala bowiem na maksymalne wydłużenie okresu ich działania. Za pomocą kolejnych zabiegów uprawowych nawozy wapniowe są dobrze wymieszane z glebą,...

Najlepszą porą do stosowania wapna jest okres pożniwny, dlatego po odebraniu go z cukrowni należy je starannie złożyć na utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu oraz zabezpieczyć przed opadami deszczu i śniegu. Jeśli się tego nie zrobi, to traci się wymywane składniki pokarmowe. Zamoknięty nawóz nie jest tak łatwo później wysiać.

Jeśli rolnik chce zastosować wapno od razu na polu, to musi przestrzegać ogólnie obowiązujących zasad wapnowania. Jego stosowania nie wolno łączyć z nawożeniem nawozami naturalnymi (obornik, gnojówka i gnojowica).

Następują wtedy straty azotu, który ulatnia się z nawozu naturalnego w formie amoniaku. Podobnie jest w przypadku nawozów mineralnych zawierających azot w amonowej (N-NH4). Nie powinno się także wapnowania łączyć ze stosowaniem nawozów fosforowych, bo łatwo może dochodzić do uwstecznienia fosforu, czyli przechodzenia w formy niedostępne dla roślin.

Przerwa pomiędzy stosowaniem takich nawozów a wapnowaniem powinna wynosić co najmniej miesiąc. Wapno defekacyjne można stosować na wszystkie typy gleb i pod wszystkie rośliny. Ze względu na obróbkę termiczną nie ma obawy do zawleczenia na pole mątwika burakowego czy chwościka buraka.  

Dawki nawozu zależą od potrzeb wapnowania, które są zróżnicowane w zależności od kategorii agronomicznej gleby (tabela). Ze względu na formę węglanową wapnia (CaCO3) wapno to działa co prawda wolniej, ale nie niesie ryzyka szkodliwego przewapnowania, co jest możliwe przy energiczniej działającej formie tlenkowej (CaO). 

Tabela. Dawki wapna defekacyjnego (30 proc. CaO) – t/ha

Kategoria agronomiczna gleby

potrzeby wapnowania

konieczne

potrzebne

wskazane

ograniczone

Bardzo lekka

10,0

6,7

3,3

Lekka

11,7

8,3

5,0

Średnia

15,0

10,0

5,7

3,3

Ciężka

20,0

10,0

6,7

3,3

 

Poleć
Udostępnij