Ograniczenie w rolniczym wykorzystaniu nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
19-11-2015,11:45 Aktualizacja: 19-11-2015,11:47
A A A

Projekt „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych” przewiduje ograniczenia w rolniczym wykorzystaniu nawozów. Warto się z nimi zapoznać.

Zasady nawożenia na terenach o dużym nachyleniu

Na gruntach położonych na stokach, które są nachylone w kierunku wód powierzchniowych o więcej niż 10% i znajdują się w odległości mniejszej niż 20 m od linii brzegu wód powierzchniowych należy:

  • rozdzielić dawki nawozów zawierających azot, tak aby poszczególne dawki nie przekraczały 100 kg N/ha;
  • stosując nawozy zawierające azot na gruntach ornych dokonać bezpośredniej aplikacji do gleby lub przyorać lub wymieszać z glebą w ciągu 4 h od zastosowania nawozu, jednak nie później niż następnego dnia po zastosowaniu lub stosować je w okresach dużego zapotrzebowania roślin na azot;
  • uprawiać pole/działki w kierunku poprzecznym do nachylenia stoku stosując odkładanie skiby w górę stoku, o ile pozwala na to wielkość i usytuowanie pola/działki lub przy zastosowaniu konserwujących systemów zapobiegających wymywaniu (uprawa uproszczona, pasowa, zerowa). Wymóg ten nie dotyczy pól/działek mniejszych niż 1 hektar.

nawożenie azotem,

Maksymalne dawki azotu

Wprowadzenie maksymalnych dopuszczalnych dawek azotu od 1 marca 2017 r. zakłada projekt „Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”. Obowiązek ten ma dotyczyć wszystkich rolników....

Na gruntach położonych na stokach, które są nachylone w kierunku wód powierzchniowych o więcej niż 10% i znajdują się w odległości mniejszej niż 20 m od linii brzegu wód powierzchniowych, zakazuje się składowania i przechowywania nawozów zawierających azot.

Nawożenie na glebach nasyconych wodą, zalanych, zamarzniętych lub pokrytych śniegiem

Z uwagi na niebezpieczeństwo zatrzymania zastosowanego nawozu lub dawki ścieków na powierzchni gleby, zmycie do wód lub na inne obszary nieprzewidziane do nawożenia zabrania się stosowania nawozów oraz rolniczego wykorzystania ścieków na glebach zamarzniętych powierzchniowo, zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem.  

Nawożenie w pobliżu wód powierzchniowych

Zabronione  jest mycie rozsiewaczy do nawozów i opryskiwaczy oraz rozlewanie wody z ich mycia w odległości mniejszej niż 20 m od brzegu zbiorników, jezior oraz cieków wodnych, rowów z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na górnej krawędzi brzegu rowu, kanałów w rozumieniu ustawy Prawo wodne oraz lokalizowanie wodopojów w zbiornikach, jeziorach i ciekach wodnych.

Nawozy na gruntach ornych stosuje się przy zachowaniu odległości podanych w tabeli.  

Tabela. Minimalne odległości stosowania nawozów na gruntach ornych.

Od brzegu
jezior i zbiorników o powierzcni do 50 ha cieków wodnych rowów z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na górnej krawędzi brzegu rowu kanałów w rozumieniu ustawy Prawo wodne
Nawozy z wyłączeniem gnojowicy 5
Gnojowica 10
  jezior i zbiorników o powierzchni powyżej 50 ha ujęć wody, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej na podstawie  przepisów ustawy Prawo wodne obszarów morskiego pasa nadbrzeżnego
Wszystkie nawozy 20

 

Komentarz autora: proponowane zmiany są, moim zdaniem, jak najbardziej słuszne.

Poleć
Udostępnij