O krzemie z Norwegii w Katedrze Agronomii
Gościem seminarium dyplomowego dla studentów stacjonarnych II stopnia kierunku Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie 8 marca 2023 r. w Katedrze Agronomii był dr Tor Hansen (Eramet, Norwegia). Prelegent przedstawił wykład na temat znaczenia krzemu (Si) dla roślin i efektów jego stosowania.
W początkowej części prezentacji dr Tor Hansen przybliżył zapotrzebowanie roślin uprawnych na ten pierwiastek. Podkreślił, że w ostatnich latach można zaobserwować prawdziwą eksplozję badań naukowych i publikacji na temat krzemu, w tym prac doktorskich. Należy przypomnieć, że w 2022 r. stopień doktora za pracę na temat stosowania dolistnego produktów z krzemem w uprawie buraka cukrowego otrzymała dr inż. Alicja Siuda, która wykonała tę pracę w Katedrze Agronomii.
Doktorat z krzemu w buraku
Następnie mówca omówił formy krzemu i ich dostępność dla roślin. Przypomniał, że jedyną dostępną formą krzemu jest kwas ortokrzemowy - Si(OH)4. Poinformował, że dotychczas w Europie skupiono się na aplikacji dolistnej pierwiastka. Natomiast nowym sposobem aplikacji, któremu poświęca się coraz więcej uwagi w naszym regionie jest nawożenie doglebowe.
Dr Tor Hansen przedstawił wyniki badań ze stosowania produktów doglebowych z krzemem przeprowadzonych w Azji, głównie z trzciną cukrową i ryżem. Następnie zaprezentował wyniki doświadczeń w uprawie buraka cukrowego wykonanych w naszym kraju we współpracy z Katedrą Agronomii SGGW. Badania te będą kontynuowane w tym roku w Sahryniu na Zamojszczyźnie.
Prezentacja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez uczestników seminarium i wzbudziła duże ich zainteresowanie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz