NDVI wspomaga rolnika
W rolnictwie coraz częściej do oceny kondycji roślin wykorzystuje się wskaźnik NDVI (z ang. Normalized Difference Vegetation Index), którego nazwę tłumaczy się jak znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji, albo jeszcze krócej - wskaźnik zieleni.
Obecnie największe zastosowanie ma w przypadku ustalania dawek azotu stosowanych pogłównie w uprawie zbóż, ale może być także wykorzystany w innych uprawach. Od kilku lat wskaźnik NDVI określany jest w badaniach z aplikacją dolistną krzemu w uprawie buraka cukrowego w Sahryniu na Zamojszczyźnie.
Jak sprawdzić czy rośliny nie są głodne?
Wskaźnik NDVI wykorzystuje kontrast pomiędzy największym odbiciem w paśmie bliskiej podczerwieni a absorpcją w paśmie czerwonym. Im gęstsze, bogatsze w chlorofil i bardziej zielone są rośliny, tym więcej pochłaniają światła czerwonego (RED) oraz odbijają w paśmie bliskiej podczerwieni (NIR). Mówiąc najkrócej im większa jest wartość wskaźnika, tym rośliny są bardziej zielonej i w lepszej kondycji.
Trzeba jednak pamiętać, że wynik mogą zafałszować chwasty obecne na plantacji, których zieloność również jest mierzona. Urządzenia nie odróżniają bowiem roślin uprawnych od chwastów, dlatego pomiar NDVI nie ma większego sensu na polach zachwaszczonych.
Należy także mieć świadomość, że o zieloności roślin decyduje nie tylko zaopatrzenie w azot, ale także inne czynniki, a wśród nich porażenie przez choroby czy uszkodzenia przez szkodniki, a przede wszystkim dostępność wody.
Nie jest prawdą, że badanie wskaźnika NDVI jest przeznaczone wyłącznie dla dużych gospodarstw, można go także stosować w mniejszych, wykorzystując do tego celu ręczne czujniki optyczne wyposażone we własne źródła światła. Pozwala to uzyskać wiarygodne wyniki niezależnie od zachmurzenia. Takiej możliwości nie dają czujniki bierne, które nie mają własne źródła światła.
Ręczne czujniki odznaczają się dość przystępną ceną zakupu, a także wynajmu oraz są proste w obsłudze. Pomiar jest błyskawiczny i informuje rolnika o aktualnej sytuacji na polu, co pozwala na szybką jego reakcję.
Dlaczego rsm nie jest nawozem dolistnym?
Oczywiście nie można poprzestać na jednym pomiarze. Trzeba wykonać je w dostatecznej dużej liczbie punktów na polu, aby uzyskać rzetelny obraz sytuacji na plantacji. Podobnie jak w przypadku pobierania próbek gleby lub części wskaźnikowych roślin do oceny w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.
W przypadku pomiarów NDVI w uprawach prowadzonych w szerokie rzędy (kukurydza, burak cukrowy, ziemniak) należy bardzo uważnie je przeprowadzać trzymając sprzęt nad rzędem roślin, a nie pozbawionym roślinności międzyrzędziem (o ile nie ma w nim chwastów). W przeciwnym razie uzyskany wynik będzie zbliżony do 0. Czujnik automatycznie pomaga w ustalaniu odległości od roślin podczas pomiaru i uniemożliwia jego przeprowadzenie przy zbyt bliskiej odległości.
Wykorzystaniem pomiarów NDVI powinni zainteresować się rolnicy, którzy stosują prawidłową technologię produkcji i wszystkie podstawowe zabiegi agrotechniczne przeprowadzają w miarę poprawnie. Rozpoczynanie uzdrawiania sytuacji na polu od pomiarów NDVI gdy rolnik nie wie nawet jakie jest pH gleby, a ta najczęściej jest zakwaszona, i jaka jest jej zasobność w podstawowe makroelementy nie ma sensu.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz