Od 15 lutego można stosować nie tylko nawozy azotowe mineralne, ale także naturalne nawozy stałe i płynne.
W odpowiedzi na napływające do naszej redakcji pytania dotyczące tego, czy nawozy naturalne również można już stosować informujemy, że od 15 lutego dozwolone jest także stosowanie nawozów naturalnych stałych i płynnych.
Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów z 12 lutego w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, zamieszczonego w Dzienniku Ustaw 14 lutego, a obowiązującego od 15 lutego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdziło wczorajsze doniesienia Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych odnośnie możliwości stosowania nawozów azotowych, w przesłanym dzisiaj komunikacie prasowym. ...
Rozporządzenie wyznacza nowy termin rozpoczęcia stosowania nawozów w 2020 r., tj. 15 lutego, na gruntach ornych z uprawami ozimymi, w uprawach trwałych oraz w uprawach wieloletnich i na trwałych użytkach zielonych, w odniesieniu do nawozów zamieszczonych w tabeli 2, która obejmuje nawozy azotowe mineralne oraz nawozy naturalne płynne i stałe. Do tej pory, wszystkie z wymienionych nawozów można było stosować od 1 marca.
Nadal trzeba jednak pamiętać o dotychczasowych zasadach stosowania tych nawozów, które zawarte są w programie. W tym nie wolno stosować nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem. Przy czym za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.
Nie stosuje się nawozów na gruntach rolnych w pobliżu wód powierzchniowych, w odległościach mniejszych niż wskazuje na to rozporządzenie. Chyba, że aplikowane są bezpośrednio do gleby lub podawane w dawkach dzielonych. Rozporządzenie określa także warunki rolniczego wykorzystania nawozów na terenach o dużym nachyleniu. Można się z nim zapoznać pod linkiem
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/243.