MRiRW: w wyjątkowych sytuacjach nawozy zawierające azot można stosować do końca listopada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2023,15:55 Aktualizacja: 31-10-2023,15:56
A A A

W wyjątkowych sytuacjach, np. ze względu na pogodę, możliwe jest stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych dłużej niż przewidują przepisy - do 30 listopada. Taką decyzję podejmuje sam rolnik, ale musi ją udokumentować - poinformowało MRiRW.

"Przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych" - poinformowało ministerstwo rolnictwa we wtorkowym komunikacie.

grupa azoty, koncern, produkcja nawozów, ceny nawozów, nawozy, sprzedaż, ceny, wyniki finansowe, popyt

Grupa Azoty: wzrost zainteresowania nawozami. Rolnicy odbudowują zapasy

Wzrost popytu na nawozy azotowe i wieloskładnikowe odnotowała w III kwartale br. Grupa Azoty. Mimo to, chemiczny gigant wciąż odnotowuje minusy w swoich wynikach finansowych. Grup Azoty podała swoje szacunkowe wyniki finansowe za III kwartał...

Takie są graniczne terminy

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie tzw. programu azotanowego graniczne terminy stosowania nawozów naturalnych stałych (rozumianych jako: obornik – mieszanina kału i moczu zwierząt wraz ze ściółką, w szczególności słomą, trocinami lub korą oraz pomiot ptasi – odchody drobiu z bezściółkowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich) na gruntach ornych określono na 31 października, a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych – 30 listopada.

W przypadku stosowania nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych (rozumianych jako: gnojowica – mieszanina kału i moczu zwierząt z domieszką wody oraz gnojówka – odciek z obornika - przefermentowany mocz zwierząt), na gruntach ornych to 20 października (dla niektórych gmin to 15 października albo 25 października), a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych to 31 października.

Niekorzystne warunki pogodowe

MRiRW jednocześnie zaznaczyło, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych w terminie późniejszym. Nie dotyczy to jednak nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

Jest to możliwe, gdy są niekorzystne warunki pogodowe – np. nadmierne uwilgotnienie gleby czy wystąpienia suszy – w tych sytuacjach graniczny termin stosowania nawozów to 30 listopada. Resort rolnictwa zaznaczył, że przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków, rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż 31 października.

ministerstwo infrastruktury, program azotanowy, nawożenie, nawozy naturalne, przechowywanie nawozów

Resort infrastruktury przypomina: za nieco ponad rok upływa termin dostosowania gospodarstw do przechowywania nawozów

Ministerstwo Infrastruktury wskazuje na upływający czas, który rolnicy dostali na wdrożenie w gospodarstwach rozwiązań przewidzianych przez tzw. program azotanowy. I zachęca do korzystania ze wsparcia, o które będzie się można starać...

Dłużej - do końca jesieni - można stosować także nawozy w przypadku zakładania uprawy jesienią, po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. Wtedy dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha. Wówczas należy szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Rolnik musi sam ocenić sytuację

„Niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. Należy jednak pamiętać o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada. Nie można również nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem” - przypomniało ministerstwo. 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij