Listopad ostatnim miesiącem nawożenia obornikiem
Z badań Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach wynika, że w ostatnich 30 latach zawartość próchnicy w glebie spadła aż o 40 proc. Wpływa na to produkcja bezinwentarzowa.
Obornik to znakomity nawóz naturalny, źródło składników pokarmowych oraz materii organicznej. Obornik działa najlepiej, gdy zastosowany jest w okresie od późnego lata do jesieni. Zawartość składników pokarmowych w oborniku jest zróżnicowana i zależy od gatunku, wieku oraz sposobu żywienia zwierząt, rodzaju i ilości ściółki, a także od sposobu i długości przechowywania tego nawozu.
Najwięcej potasu zawiera obornik od owiec i koni, fosforu od trzody chlewnej i owiec, a azotu, wapnia i magnezu od owiec. Najmniej sodu zawiera obornik od koni.
Przechowywanie obornika na gruncie
Przeciętnie w tonie nawozu znajduje się 5 kg azotu (N), 3 kg fosforu (P2O5) i 7 kg potasu (K2O). W pierwszym roku po rozrzuceniu obornika na polu przez rośliny wykorzystywane jest 30-40 proc. azotu, 20-25 proc. fosforu i 50 proc. potasu.
Wykorzystanie azotu oraz fosforu w drugim oraz trzecim roku wynosi 30-40 proc., zaś potasu około 30 proc.
Stosując nawozy naturalne nie można wprowadzić więcej niż 170 kg azotu (N) na 1 ha, co w przeliczeniu na obornik daje około 35 t/ha na rok. Ograniczenia co do ilości stosowania nawozów naturalnych, zostały wprowadzone w celu ochrony środowiska.
Należy pamiętać, że zbyt głębokie przyorywanie obornika utrudnia jego rozkład, zaś płytkie przyspiesza. Na glebach lekkich obornik należy przyorywać na głębokość 18-20 cm, a na glebach ciężkich 12-16 cm.
Ważne jest, aby obornik rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni pola i jak najszybciej wymieszać z glebą, gdyż zmniejsza to straty azotu.
Obornik zastosowany jako nawóz nie tylko wzbogaca glebę, lecz także poprawia jej strukturę. Gleby zasobne w próchnicę posiadają gruzełkową strukturę. Gruzełki tworzą luźne gąbczaste kompleksy, które dzięki porowatej strukturze wchłaniają wodę i składniki pokarmowe, a gleba jest lepiej napowietrzona.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz