ICL: start produkcji nawozów w innowacyjnej technologii
ICL Specialty Fertilizers rozpoczęło, w swojej fabryce w Heerlen w Holandii, produkcję nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych w innowacyjnej technologii E-max. Nowe produkty będą dostępne na rynku pod nazwami Agromaster i Agrocote Max.
Nowatorska technologia E-max została opracowana specjalnie na potrzeby produkcji rolniczej, warzywniczej oraz sadowniczej i w celu zapewnienia jak najwyższej skuteczności działania, w minionych latach, była poddawana wielu badaniom na całym świecie. Wydajność nowej linii produkcyjnej w Holandii wynosi 25 tysięcy ton rocznie.
Rzepak w żywym mulczu
Technologia kontrolowanego uwalniania składników E-max umożliwia precyzyjne dawkowanie azotu, potasu i fosforu w sposób dostosowany do potrzeb roślin. Dodatkową korzyścią jest znaczące ograniczenie wypłukiwania składników. Przeprowadzone doświadczenia wyraźnie pokazują wyższe wykorzystanie składników pokarmowych dostarczanych w technologii kontrolowanego uwalniania, co korzystnie przekłada się na wielkość i jakość plonu, niezależnie od klimatu i jakości gleby.
Opracowaliśmy unikalny proces produkcji i technologię umożliwiające dodanie bardzo cienkiej otoczki do każdej granuli nawozu. Dzięki temu możemy utrzymać wystarczająco wysoką zawartość składników i odpowiednią krzywą ich uwalniania. Nowa technologia umożliwia nam szybszą produkcję nawozów otoczkowanych niż w przypadku dotychczasowych technologii. W minionych latach testowaliśmy i ulepszaliśmy tę technologię w naszych laboratoriach, dzięki czemu uzyskaliśmy produkt o dobrej formulacji i dostosowany do potrzeb pokarmowych uprawianych roślin – stwierdził Leon Terlingen, dyrektor działu badań i rozwoju ICL Specialty Fertilizers.
W nadchodzących latach spodziewany jest szybki wzrost zastosowania nawozów o kontrolowanym uwalnianiu składników. Początkowo nawozy tego typu były stosowane w produkcji roślin ozdobnych, pielęgnacji trawników i wybranych uprawach rolniczych. Obecnie coraz częściej znajdują zastosowanie w produkcji warzyw gruntowych, owoców, kukurydzy, ziemniaków i innych.