Do kiedy druga dawka azotu w pszenicy ozimej?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
15-04-2021,14:50 Aktualizacja: 15-04-2021,15:08
A A A

Przyjmuje się, że drugą dawkę azotu w pszenicy ozimej należy zastosować od końca fazy krzewienia (BBCH 29) do fazy 1. kolanka. (BBCH 31). 

Jej celem jest kształtowanie struktury łanu, a dokładnie liczby źdźbeł na jednostce powierzchni, liczby zawiązujących się kłosów oraz ziarniaków w kłosie. 
 
rozsiewacz, rzepak, ciągnik, Witold Ferens, Sahryń

Azot drugi raz w rzepaku

Druga dawka azotu w uprawie rzepaku ozimego powinna być zastosowana nie później niż trzy tygodnie po pierwszej. Ze względu na późną wiosnę nie wszędzie można było zastosować azot na początku marca. Ze względu na przesunięcie aplikacji...
Ustalając jej wysokość należy wziąć pod uwagę całkowitą dawkę azotu wyliczoną w planie nawozowym, którą zamierzamy podać i od niej odjąć ilość azotu zaaplikowaną w pierwszej dawce.
 
Pozostałą ilość można zastosować jednorazowo lub podzielić na dwie dawki, w zależności od tego jaką strategię nawożenia azotem przyjmujemy (dwie lub trzy dawki). W przypadku pszenicy jakościowej są to zwykle trzy dawki. 
 
Wskazuje się, że przeciętnie druga dawka azotu powinna wynosić 30-50 kg N/ha. Niższa w przypadku dobrze wyglądających łanów, w których nawożenie można też zastosować później. Natomiast wyższa dawka powinna trafić na słabsze łany i wcześniej, tj. pod koniec krzewienia. 
 
Trzeba pamiętać, że szkodliwy jest nie tylko niedobór azotu, ale także jego nadmiar, ponieważ prowadzi do nadmiernego krzewienia, a więc też zagęszczenia łanu, który staje się bardziej podatny na wyleganie i ataki patogenów. 
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij