W ostatnich 10 latach zbiory kukurydzy zwiększyły się z 600 do 992 milionów ton. To efekt zwiększenia światowej powierzchni zasiewów i wzrostu plonowania.
Jak podaje biuletyn Maiz'info w minionym roku niemal na całym świecie były dobre plony. Sprzyjały temu wystarczające opady deszczu latem, kompetencja producentów, skuteczność zastosowanych technik uprawy i postępu genetycznego w uprawianych odmianach.
Wzrost plonowania powinien postępować także w przyszłych latach bowiem - zdaniem francuskich analityków - wciąż jesteśmy daleko od osiągnięcia pełnych możliwości genetycznych plonowania kukurydzy.
Najlepsze plony uzyskiwane przez rolników we Francji osiągają 180 q/ha i są dużo niższe od osiąganych w popularnych wśród farmerów amerykańskich konkursach, w których średnia wynosi 250 q/ha.
Kukurydza jest ponadto "sztandarową" rośliną w dziedzinie postępu odmianowego, wykorzystującego wszystkie możliwości, jakie daje biotechnologia. A wykraczają one daleko poza techniki transgenezy.
Znajomość genomu, przyśpieszenie cyklu hodowli nowych odmian, liczne kombinacje genetyczne pozwalające na wykorzystywanie "efektu hybrydyzacji" jeszcze mają przyspieszyć proces ulepszania odmian.
Strategia ta zwana "selekcją genomiczną" łączy w sobie wiedzę stosowaną we wszystkich używanych technikach. Pozwala przede wszystkim na podejmowanie wysiłków w kierunku poprawy tak złożonych funkcji jak tolerancja i odporność na stres wodny, efektywność wykorzystania składników takich jak woda i azot w metabolizmie roślin.