Odpowiednia dojrzałość to klucz do sukcesu
Powoli zbliża się okres dojrzewania kukurydzy zarówno tej z przeznaczeniem na kiszonkę, jak i na ziarno. Koniec sierpnia to właściwy czas, aby zacząć sprawdzać stopień dojrzałości roślin, jeżeli planujemy wykonać kiszonkę najwyższej jakości.
Pomimo iż niedawno zakończyły się zbiory głównych zbóż, lub nawet jeszcze trwają warto już teraz zacząć myśleć o zbiorze kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę z całych roślin. Optymalna wilgotność oraz termin zbioru to klucz do sukcesu wykonania prawidłowej paszy.
24 nowe odmiany kukurydzy
Obecnie na większości pól w powiecie monieckim kukurydza posiada dojrzałość mleczną, wcześniejsze odmiany o niższym FAO są nieco bardziej dojrzałe. Taki stopień dojrzałości jest nieprawidłowy do wykonania koszenia.
Optymalna zawartość suchej masy powinna mieścić się w przedziale 30-35 proc. Na oko ciężko jest określić dokładną zawartość suchej masy jednak są domowe sposoby na badanie tego parametru. Trudność polega między innymi na różnym stopniu dojrzałości kolb oraz łodyg i liści.
Sucha masa na poziomie około 30 proc. gwarantuje uzyskanie paszy o najlepszych parametrach. Między innymi taki udział pozwala na prawidłowe zakiszanie się masy bez konieczności stosowania preparatów wspomagających proces kiszenia, a uzyskiwany plon jest relatywnie najwyższy (najwyższa zawartość suchej masy oraz składników odżywczych).
Zbyt wilgotna sieczka nie jest pożądana między innymi przez wyciek soków z bardzo zielonej sieczki. Plusem wilgotnej kukurydzy jest fakt wytwarzania dużej ilości kwasów, które ułatwiają prawidłowe zakiszanie. Dodatkowo zbyt wilgotna kiszonka i ze zbyt dużą zawartością kwasów nie jest chętnie pobierana przez zwierzęta.
Jak minimalizować straty kiszonki z kukurydzy podczas odkrywania?
Z kolei zbyt suche rośliny to problem z ugnieceniem i prawidłowym zakiszeniem. Ugniecenie suchej masy jest trudne jednak, aby wspomóc ten proces należy skrócić sieczkę do minimum, co ułatwi usuwanie powietrza z pryzmy.
Kolejnym aspektem w prawidłowym przygotowaniu kiszonki jest miejsce przechowywania kiszonki. Coraz częściej spotykane są silosy ale nie wszyscy rolnicy je posiadają. Często w przypadku braku silosu pryzma lokalizowana jest na glebie bez jakiegokolwiek przykrycia. Takie postępowania powoduje przedostawanie się soków do gleby a w późniejszym okresie wód gruntowych.
W wyniku wycieku soków do gleby traci nie tylko pasza, która staje się uboższa, lecz także rolnik, który traci zakupione składniki w postaci nawozów.
Aby zminimalizować straty soków i tym samym składników pokarmowych warto przykryć glebę folią lub nawet słomą, która wchłonie część soków uwalnianych w procesie kiszenia.
Warto już teraz pomyśleć i zaplanować zbiór kukurydzy, aby móc cieszyć się paszą o najwyższej jakości.