Jak podnieść plon kukurydzy bez pieniędzy? Cz. 2

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
20-12-2018,7:00 Aktualizacja: 19-12-2018,15:29
A A A

Duży wpływ na plonowanie kukurydzy ma prawidłowe nawożenie. Trzeba zrobić wszystko, aby pieniądze wydane na zakup nawozów, przyniosły jak najlepszy efekt.

Termin nawożenia organicznego

Najlepiej wykorzystywanym nawozem organicznym jest obornik przyorany jesienią. Gnojowicę lub gnojówkę należy rozlać na około 2 tygodnie przed siewem i płytko wymieszać z glebą.

Dostosowanie dawek nawozów do zasobności gleby

Działanie to wymaga znajomości aktualnej zasobności gleby w przyswajalne makroelementy. Bez tej wiedzy prawidłowe stosowanie nawozów jest niemożliwe. W tym celu raz na 4 lata wystarczy zbadać próbkę gleby w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej. Koszt jest symboliczny, bo jest to 13,12 zł brutto za próbkę. Jeśli weźmie się pod uwagę, że może być reprezentatywną dla 4 ha, to poniesiony wydatek wynosi zaledwie 0,82 zł na 1 ha rocznie. Niestety, większość rolników wciąż nie wykonuje tego badania, a wszyscy lub prawie wszyscy stosują jakieś nawozy.

studenci, Wiesław Gryn, kukurydza

Jak podnieść plon kukurydzy bez pieniędzy? Cz. 1

Tak się oczywiście nie da, ale pieniądze zainwestowane w uprawę kukurydzy mogą przynieść większe efekty, gdy rolnik dopilnuje wszystkich elementów agrotechniki, a zabiegi będzie wykonywał starannie i terminowo. Duże znaczenie ma wybór...
Termin stosowania fosforu, potasu i magnezu

Nawozy zawierające te makroelementy najlepiej jest rozsiać jesienią przed orką przedzimową. Na glebach lżejszych uważa się, że nawozy potasowe  lepiej jest wysiać wiosną (przed doprawieniem roli pod siew), aby uniknąć wymywania potasu. Nawozy powinny być wymieszane głęboko z glebą lub głęboko w niej umieszczone, bo stymuluje to wzrost korzeni.    

Nawożenie azotem

Zwykle całkowitą dawkę azotu dzieli się na dwie części: 50-70 proc. stosuje się przedsiewnie, a 30–50 proc. pogłównie przed wytworzeniem przez liście charakterystycznych lejków do fazy 4-6 liści. Późniejsze stosowanie, przede wszystkim saletry amonowej, grozi poparzeniem liści. Przedsiewnie stosować można wszystkie nawozy azotowe, a pogłównie mocznik i saletrę amonową oraz roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM). Ten ostatni nawóz można stosować techniką oprysku grubokroplistego lub za pomocą węży rozlewowych. W żadnym stopniu nie jest to nawóz dolistny. Zaletą roztworu saletrzano-mocznikowego jest najniższa cena azotu zawartego w tym nawozie.

kukurydza, sieczka, ręka

Wpływ nawożenia kukurydzy azotem na skład chemiczny zielonki i produkcję mleka

Skup mleka i mięsa stawia przed producentami coraz większe wymagania. Jedyną drogą ich spełnienia jest właściwy system żywienia i bilansowania pasz, w którym znaczący udział ma kiszonka z kukurydzy. Co najbardziej wpływa na wielkość plonu...

Dokarmianie dolistne

Kukurydzę można dokarmiać dolistnie mikroelementami (głównie cynkiem), a także azotem w moczniku oraz magnezem i siarką w jedno- lub siedmiowodnym siarczanie magnezu. Aby dokarmianie dolistne przyniosło maksymalne efekty musi być przeprowadzone sprawnym technicznie sprzętem, w optymalnym terminie i odpowiednich warunkach.

Ważne jest, aby pierwszy zabieg wykonać w fazie 4. liścia (BBCH 14). Drugi można powtórzyć po 7-10 dniach. Aby nie poparzyć roślin nie powinno się przekraczać bezpiecznego stężenia mocznika dla kukurydzy, które wynosi 6 proc. (6 kg nawozu w 100 l wody). Jednowodny siarczan magnezu stosuje się stężeniu 2,5 proc. a siedmiowodny w stężeniu 5 proc.

Podczas oprysku powinna panować wysoka wilgotność względna powietrza a temperatura  wynosić od 10 do 15 st. C. Niecelowa jest aplikacja tuż przed zapowiadanymi opadami.

W gorące dni zabieg lepiej przeprowadzić wieczorem niż rano (dłużej utrzymuje się niższa temperatura, rośliny nie są pokryte rosą). Niewskazane jest opryskiwanie roślin zaraz po obeschnięciu z opadów, które zmyły z nich warstwę woskową i w ten sposób zwiększyły wrażliwość na poparzenia.

Poleć
Udostępnij