Przyczepy do stertowania bel
Bele prostopadłościenne
Nadal jeszcze dość rzadką formą zbioru słomy czy siana jest formowanie dużych bel prostopadłościennych. Być może dlatego urządzenia do zbioru, transportu i stawiania stogów z takich bel, nie są u nas zbyt popularne. Małymi kroczkami, przebija się jednak w polskim rynku jeden producent takich maszyn – hiszpańska firma Arcusin. Produkuje ona dwa typoszeregi stawiaczy bel prostopadłościennych. Są to: Auto Stack XP 54 i Auto Stack FS. Maszyny Auto Stack XP mogą występować w wersji z osią tandemową, wtedy mają oznaczenie T na końcu symbolu.
Maszyna posiada mechaniczny podbieracz z prawej strony, który posiada przenośnik w podłodze. Następnie bela z niego dostaje się dźwignią na stelaże transportowe. Urządzenia te zbierają i układają na platformie kostki w zasadzie wszystkich rozmiarów, począwszy od 47 x 80 cm, aż do 120 x 130 cm. Bele są układane na platformie na dwóch poziomach. Przy stawianiu bel otrzymujemy dwa rzędy ułożonych balotów. Maksymalna wysokość (a podczas leżenia na platformie - długość) ułożonych i stawianych bel nie może przekroczyć 5,4 m. W zależności od rozmiarów bel, różna jest ich liczba na platformie zbieracza. W przypadku popularnego rozmiaru 120 x 90 cm – jest to 14 sztuk, z kolei bel w rozmiarze 130 x 120 cm, na platformie mieści się łącznie 8 sztuk.
Arcusin posiada również w ofercie większe maszyny. Jest to wspominany już typoszereg o nazwie Auto Stack FS. Przyczepy te występują w wykonaniu standardowym, na osiach tandemowych. Na platformy przyczep tego typu stertowane są po trzy warstwy balotów i na wysokość od 5,4 do 6,3 m albo od 6,3 do 7,2 m. Proces pionizowania balotów odbywa się podobnie jak w przypadku maszyn do bel walcowych. Za jednym razem możemy zebrać od 14 do 16 bel o rozmiarach 90 x 120 cm albo do 12 bel w rozmiarze 130 x 120 cm.