Krajowe Dni Kukurydzy w OHZ Garzyn. Pokaz pracy maszyn i narzędzi
Największa w Polsce impreza poświęcona uprawie kukurydzy za nami. Jedną z głównych atrakcji wydarzenia był pokaz jej zbioru na kiszonkę trzema maszynami czołowych marek oraz uprawy świeżo pozostawionego ścierniska.
Z dość zróżnicowanym w pokroju, przeważnie niezbyt bujnym i miejscami zachwaszczonym łanem kukurydzy zmierzyły się kolejno sieczkarnie polowe: Claas Jaguar 960, Krone BiG X 680 oraz John Deere 9500i. Warto zauważyć, że wszystkie maszyny realizowały technologię cięcia masy na długie odcinki (14 do 20 mm) wraz z dostosowanym do tej koncepcji kondycjonowaniem w celu bardzo agresywnego traktowania zarówno ziarna, jak i łodyg oraz liści. Rozwiązanie to w przypadku marki Claas nosi zastrzeżoną nazwę Shredlage.
Sieczkę odbierały cztery różne zestawy, w tym jeden w wersji retro, który wystąpił jak pierwszy. Pocięty przez 653-konną maszynę z logo Claas materiał lądował na przyczepie dwuosiowej firmy IFA o ładowności 12 t, ciągniętej przez liczącego ponad 70 lat Ursusa C-325. Kawałek za półmetkiem przejazdu nastąpiła dynamiczna podmiana zestawów. Do akcji wkroczył należący do OHZ Garzyn ciągnik John Deere z przyczepą Wielton na tandemowym podwoziu.
Przez publicznością zaprezentowała się następnie dostarczona przez firmę Agromix z Rojęczyna 687-konna sieczkarnia polowa Krone wraz ze środkiem transportu tej samej marki. To model TX 460 D o pojemności skrzyni 46 m3, układem jezdnym na tandemie i z walcami ścielącymi.
Ostatni z łanem kukurydzy zmierzył się 765-konny John Deere, w towarzystwie tandemowej przyczepy objętościowej Wielton PRC-2/V40. Objętość jej skrzyni ładunkowej to 40 m3, a rolę konia pociągowego pełnił McCormick X8.680. Sieczkarnię udostępnił Agro Efekt z Sycowa – diler marki John Deere, a zestaw transportowy dostarczyła firma Toral z Gostynia.
Krajowy Dzień Kukurydzy Garzyn 2023 już za nami
Dzięki niej obejrzeliśmy w pracy również 5-metrowy półzawieszany agregat talerzowy Optimer XL 5000 ze stajni Kuhn, ciągnięty przez traktor McCormick X7.624 o mocy maksymalnej 240 KM.
Zwieńczeniem pokazu był rotacyjny szpadel mechaniczny o symbolu 48SX marki Imants. Szerokość robocza tej maszyny to 3 m. Zagregowano ją z 240-konnym ciągnikiem Landini 7-240. Szpadel mechaniczny do boju wystawił jego dystrybutor w Polsce, firma Bauer Group Polska.
Organizatorami wydarzenia byli: Polski Związek Producentów Kukurydzy, OHZ Garzyn oraz wydawnictwo APRA. Pokazy pracy maszyn przygotowała i poprowadziła redakcja RPT.