Podczas pracy tego kolosa z 36-metrową belką opryskową padają rekordy wydajności. Jeżeli dodamy do tego, że z nawiązką zastąpił dwa przyczepiane opryskiwacze marki RAU (24 m, 4000 l), opryskując bezawaryjnie ponad 4500 ha, to już nie dziwi zachwyt właściciela: – Rewelacyjna maszyna.
Nowe opryskiwacze na naszym rynku oferuje firma Horus z miejscowości Rybitwy k. Inowrocławia w woj. kujawsko-pomorskim. Horus oferuje opryskiwacze o pojemnościach zbiorników głównych od 1200 do 3000 l. Są one wykonane z żywic...
Taką opinię o opryskiwaczu przyczepianym Horsch-Leeb GS 8000, po roku jego pracy, ma Józef Siatkowski z Wyszkowic koło Domaniowa. – Przez rok testowaliśmy różne opryskiwacze przyczepiane i zdecydowanie najlepiej wypadł Leeb. Od momentu podjęcia decyzji o zakupie do odebrania maszyny minęło jednak trochę czasu. W końcu takie opryskiwacze nie czekają na klientów na placu. Za to mieliśmy okazję zobaczyć, jak nasz Leeb jest produkowany. Już wtedy doceniliśmy precyzję jego wykonania – podkreśla Józef Siatkowski gospodarujący wraz z rodziną na 1200 ha gruntów ornych.
Trwały zbiornik
Przyczepiany opryskiwacz Horsch-Leeb GS 8000, jak wskazuje jego oznaczenie, ma zbiornik o pojemności 8000 l (praktycznie 8500 l), który wykonany jest ze stali nierdzewnej. Zaletą tego rozwiązania jest jego wyższa odporność na uderzenia niż zbiorników wykonanych z tworzyw sztucznych. Ponadto na stalowych gładkich ścianach wewnętrznych nie osadzają się resztki cieczy roboczej, dzięki czemu zbiornik jest łatwiejszy w czyszczeniu. Wewnątrz olbrzymiego rezerwuaru cieczy roboczej producent zastosował przegrody zapobiegające jej falowaniu. Nie ma więc problemu z szybką jazdą pełnym opryskiwaczem na pole lub pracą na zboczach. Potwierdza to syn właściciela Robert Siatkowski, który jest operatorem ciągnika John Deere 6210R przydzielonego do pracy z opryskiwaczem. Boczny rozwadniacz również wykonany jest ze stali nierdzewnej. Sterowanie jego pracą odbywa się z panelu, który jest z nim zintegrowany.
Zbiornik na czystą wodę obsługiwany jest przez oddzielną pompę membranowo-tłokową. Producent zapewnia, że jego objętość wynosząca 530 l wystarcza do dokładnego wypłukania całego układu cieczowego. Można również przepompować wodę z tego zbiornika do zbiornika głów-nego i po dodaniu środka ochrony roślin pracować dalej. Przy dawce 180 l/ha wystarczy na oprysk dodatkowych 3 ha pola.