Pierwsze zaczepiane opryskiwacze marki Challenger

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Towpik | towpik@rpt.pl
16-09-2015,12:05 Aktualizacja: 15-09-2015,18:46
A A A

Challenger rozpoczyna produkcję opryskiwaczy RG serii 300, czyli opryskiwaczy zaczepianych. W listopadzie 2015 będą przedstawione dwa pierwsze modele, czyli RoGator 333 i RoGator 344. Będą one dostępne w sieci dilerów marki Challenger od wiosny roku 2016.

RG 333 i RG 344 wyposażone będą w zbiorniki na ciecz roboczą o pojemności odpowiednio 3300 i 4400 l. W budowie użyto wiele rozwiązań z opryskiwaczy samojezdnych poczynając od częściowej ramy, poprzez belkę, jej amortyzację, aż do rozwadniacza i układu cieczowego. Układ podnoszenia belki musiał być oczywiście dopasowany do mniejszej konstrukcji opryskiwaczy samojezdnych, ale jest on oparty na tej samej idei.

Nowymi rozwiązaniami opracowanymi specjalnie dla opryskiwaczy zaczepianych są rama układu jezdnego, oś oraz zbiornik na ciecz roboczą.

Konstrukcja dyszla umożliwia jego szybkie dopasowanie do różnych modeli ciągników rolniczych, jak i rożnego rozstawu ich kół. Standardowo napęd pompy zasilającej układ cieczowy opryskiwacza jest hydrauliczny poprzez układ Load Sensing ciągnika. Opcjonalnie dostępny jest napęd poprzez wałek odbioru mocy, dla ciągników o uboższej hydraulice roboczej. Miejsce na napęd poprzez WOM wbudowane jest w dyszel, co umożliwia ewentualną zmianę sposobu napędu już w trakcie użytkowania opryskiwacza.

Znana już z opryskiwacza RoGator 600 centralna rama oparta na pojedynczej belce wciąż oferuje 35° skrętu. Przekłada się to na zwrotność opryskiwacza, którego średnica zawracania wynosi w serii RG300 7,6 m.

Między piasty osi, której konstrukcja powstała w zakładach produkujących opryskiwacze Challenger, a osią można montować pierścienie dystansowe pozwalające na zmianę rozstawu kół w zakresie od 1,5 do 2,25 m.

Sschowek po lewej stronie opryskiwacza pomieści 41 l. Jest to przestrzeń dla ubrań ochronnych operatora, okularów, rękawic oraz podręcznych narzędzi. Natomiast schowek z prawej strony pozwala przewozić ze sobą zapas środków ochrony roślin oraz innych potrzebnych rzeczy. Ten schowek ma pojemność 342 l.

Zintegrowany ze zbiornikiem głównym zbiornik na czystą wodę pomieści 400 litrów. Jest on umieszczony z przodu opryskiwacza, aby stwarzać dodatkowe obciążenie dla tylnej osi ciągnika. Opcjonalnie jest możliwe powiększenie przestrzeni na czystą wodę nawet do 900 l., o kolejny zbiornik o pojemności 500 l.

Standardowym rozwiązaniem w opryskiwaczach RoGator 300 jest elektryczne wyłączanie rozpylaczy. Challenger stosuje elektryczne sterowanie, gdyż jak przekonują przedstawiciele tej marki, w porównaniu do układu pneumatycznego możliwa jest szybsza reakcja zaworów dysz, a na belce nie ma zajmujących dużo miejsca węży pneumatycznych.

Pierwsze egzemplarze RG300 w pełni wyposażone w szynę danych Isobus opuszczą fabrykę opryskiwaczy Challenger jeszcze w tym roku. Na początku 2016 r. pojawi się pierwsza seria przedprodukcyjna tego modelu.

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie RPT
12/2024

Rozrzutnik do kurzaka i wapna

Faresin wdraża sztuczną inteligencję

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. I

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT