Opryskiwacz Europa premium 6024 marki Unia Group podejmie się nietypowego zadania - będzie malował herb Litwy. Dla precyzyjnej maszyny sterowanej zaawansowaną elektroniką to nic trudnego.
- Dzięki niezależnej pracy każdego z rozpylaczy, mogą one po prostu dawkować roztwór farby w miejsca wcześniej zaplanowane. W czasie tradycyjnego oprysku system ten wykorzystywany jest w celu automatycznego unikania nakładek i omijaków nanoszonego środka ochrony roślin. Danych niezbędnych do zlokalizowania opryskiwacza na polu dostarcza nawigacja satelitarna. System dający możliwości tak precyzyjnej pracy w opryskiwaczach Europa premium marki Unia Group nosi nazwę EDS - wyjaśnia Piotr Stanek szef marketingu Unii Group.
Agromet Pilmet wchodzący w skład Unii Group wprowadził do oferty zbiornik przedni, który stanowi rezerwuar cieczy dla opryskiwacza zawieszanego serii Rex. Nowy zbiornik zawieszany na przednim TUZ ciągnika ma pojemność 1200 l i rozwadniacz we...
Do pomalowania trawy w miejscach zapisanych w pamięci systemu EDS wykorzystany zostanie opryskiwacz z belką polową o szerokości 24 m i zbiornikiem o pojemności 5800 l – Europa premium 6024. Pociągnie go Zetor Crystal. Użyta zostanie biała farba organiczna, która jest bezpieczna dla środowiska.
- Organizatorem tego innowacyjnego pokazu, który powiązany jest z ustanowieniem rekordu Guinessa, jest litewska firma Specagra będąca oficjalnym dystrybutorem maszyn marki Unia Group i ciągników Zetor na terenie tego kraju. Diler ten ma już spore doświadczenie w przeprowadzaniu innowacyjnych wydarzeń, bo w 2014 r. zorganizował paradę 115 ciągników Zetor kierowanych przez rolników będących ich właścicielami. Została ona wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa - mówi Piotr Stanek.
To innowacyjne przedsięwzięcie ma na celu pokazanie możliwości „inteligentnych” maszyn oraz tworzenie za ich pomocą ciekawych projektów. Takim jest stworzenie na łące o powierzchni 20 ha herbu Litwy (rycerz na koniu). Okazją do tego będą obchody Dnia Koronacji Króla Litwy Mendoga. Projekt ten otrzymał nazwę – VYTIS. Będą mu się przyglądać sędziowie z Księgi Rekordów Guinnessa.
W maju tego roku odbyła się próba generalna malowania herbu zakończona pełnym sukcesem. Użyto wtedy rozcieńczonej farby. W dniu bicia rekordu farba będzie gęstsza i herb będzie bardzo dobrze widoczny z kosmosu.
Malowanie herbu odbędzie się na ternie lotniska Stetiskes w Poniewieżu na Litwie (współrzędne GPS - X: 6174731, Y: 521591 | 55°42'29.6"N 24°20'36.4"E) 6 lipca 2016 r. w godzinach 17-21. Będzie ono transmitowane na żywo na kanale
delfi.tv