Amazone uchyliło kurtynę przed tegorocznymi targami Agritechnica. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na początku września w niemieckim Cappeln niedaleko Oldenburga niemiecka firma pokazała m.in. nowe opryskiwacze serii UX 01 Super.
Opryskiwacze przyczepiane UX 01 Super to nowa generacja tych maszyn marki Amazone ze zbiornikami o pojemnościach: 4200, 5200 i 6200 l. Po bokach maszyny zauważymy szare pokrywy osłaniające z lewej strony rozwadniacz i elementy sterujące SmartCenter, a z prawej pojemny 240-litrowy schowek. Nowy 60-litrowy rozwadniacz jest rozkładany do pozycji roboczej i wyposażony jest w główną dyszę mieszającą o wydatku 200 l/min. Udoskonalono w nim również dysze do płukanie pojemników po środkach ochrony roślin. Po otwarciu pokrywy rozwadniacza o kąt prawie 180 stopni staje się ona półką z uchwytem na miarkę do śor.
Firma Amazone w 2016 roku zaprezentowała mechaniczny agregat uprawowo-siewny Cataya Super z podwójnymi redlicami tarczowymi TwinTeC. Teraz dostępny jest również z redlicami jednotarczowymi RoTeC-Control, które mogą być...
Belka Super-L2 z ContourControl
Pakiet Comfort opryskiwaczy UX 01 Super umożliwia napełnienie zbiornika do wskazanego wcześniej poziomu i automatyczne płukanie po zakończonym oprysku. Natomiast nowy zawór 7-drogowy pozwala wybrać daną drogę przepływu cieczy pod ciśnieniem bez chwilowego uchylania innych zaworów. Dzięki temu ciecz robocza nie przedostaje się do niepożądanych obwodów np. wody czystej. Jeszcze bardziej zaawansowane sterowanie oferuje pakiet ComfortPlus, w którym funkcje zaworu 7-drogowego spełnia ekran dotykowy, który można obsługiwać nawet w rękawiczkach. Oś skrętna pozwala na wychył kół do 28 stopni. Opryskiwacze UX 01 dostępne są z belkami Super-L2 o szerokościach roboczych w zakresie 27-40 m. Zastosowano w nich nowy system rozkładania/składania, który działa o aż 40% szybciej niż stosowany w poprzedniej wersji opryskiwaczy UX.
Belki polowe Super-L2 posiadają automatyczny system sterowania wysokością ich pracy - DistanceControl lub DistanceControl plus. Ponadto można je doposażyć w nowy system ContourControl, którego działanie oparte jest na sześciu czujnikach ultradźwiękowych i szybko działającym układzie hydraulicznym. Rozwiązanie to pozwala na pracę belki polowej nie tylko na standardowej wysokości 50 cm nad chronioną powierzchnią, ale i 25 cm, co oczywiście zmniejsza negatywny wpływ wiatru na oprysk. Z ContourControl opcjonalnie współpracuje inny nowy system. To SwingStop, który redukuje poziome (przód-tył) ruchy belki polowej podczas jej pracy. Gdy belka przechyla się w kierunku jazdy, to następuje zmniejszenie dawki śor. Natomiast gdy odchyla się w przeciwną stronę nastąpi zwiększenie dawki śor. Problemy te są tym większe im szersza jest belka polowa. Do tej pory dostępne były pasywne systemy redukcji tego niekorzystnego zjawiska. SwingStop to rozwiązanie aktywne oparte na czujnikach przyspieszenia i dwóch hydraulicznych ramionach zamontowanych w centralnej części belki polowej. Dzięki systemom ContourControli SwingStop można wykonywać opryski z wyższymi prędkościami nie tracąc na jakości ich wykonania.
SwingStop pro - srebro Agritechnica 2017
Rozwinięciem systemu SwingStop jest SwingStop pro, który powstał we współpracy z firmą Rometron. To innowacyjne rozwiązanie nagrodzone zostało srebrnym medalem targów Agritechnica 2017. Jego działanie łączy zalety aktywnej redukcji poziomych ruchów belki polowej z dynamiczną regulacją pracy każdego rozpylacza. Czujniki SwingStop pro obliczają w czasie oprysku wydatek każdej dyszy i uwzględniając prędkość jazdy opryskiwacza ustalają właściwy wydatek. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowych rozpylaczy o specjalnej modulacji częstotliwości szerokości impulsu (PWFM), z czasem zamknięcie-otwarcie zmienianym w zakresie 0-50 Hz (liczba cykli na sekundę). Dzięki tej dużej prędkości przełączania przez rozpylacz może przepływać ciecz robocza w dawce od 30% do 100%.
W praktyce jeśli rozpylacz porusza się szybciej niż opryskiwacz (belka polowa wychyla się do przodu), czas jego otwarcia, a tym samym ilość wypryskiwanej cieczy jest chwilowo zwiększana. Natomiast jeśli dysza jest wolniejsza od opryskiwacza (belka polowa odchyla się do tyłu), to pozostaje dłużej zamknięta, a ilość wypryskanej cieczy jest chwilowo mniejsza. Dzięki temu nawet minimalne ruchy belki polowej w kierunku przód/tył zostają zneutralizowane poprzez utrzymanie dawki cieczy roboczej w każdym miejscu opryskiwanej powierzchni. W rezultacie SwingStop pro pozwala wykonywać ultradokładny oprysk nawet podczas pracy po łuku, gdy prędkość belki opryskiwacza jest inna niż samego opryskiwacza.