Ulepszona prasa McHale V660
Maszyna jest napędzana za pośrednictwem WOM ciągnika o obrotach 540/min. Na wałku WOM znajduje się sprzęgło krzywkowe, jest to jedno z zabezpieczeń maszyny przed uszkodzeniem przekładni rozdzielającej w przypadku gwałtownego zatrzymania maszyny. Napęd z wałka jest przenoszony na obie strony prasy poprzez tzw. przekładnię rozdzielającą. Z prawej strony napędza ona podbieracz oraz rotor tnący i podający materiał do gardzieli, z drugiej moment obrotowy podawany jest na koła napędu pasów zwijających i rolek startowych komory prasowania. Prasa ma silny dyszel, którego konstrukcja pozwala na ułożenie zarówno dolne jak i górne. Dzięki jego obróceniu możemy dostosować maszynę do pracy z różnie wyposażonymi ciągnikami - z górnym, jak i dolnym zaczepem. Można go wyregulować do wymaganej wysokości sprzęgu, gdyż może się ona zmieniać w zależności od np. rozmiaru opon, czy gabarytów pociągowego konia.
Prasoowijarka McHale Fusion 3 Plus. Owija siatką lub elastyczną folią
Smarowanie bezbolesne
Maszyna posiada system smarowania wszystkich łańcuchów olejem, łącznie z łańcuchem podbieracza i jego krzywką, a łożysk - smarem stałym. Lubrykacja łańcuchów jest realizowana przez układ włączający się wraz z uruchomieniem maszyny (włączeniem napędu). Pompa dozująca olej, napędzana jest od wału rotora prasy. Nie ma potrzeby ingerencji w jego działanie, poza okresowym uzupełnieniem oleju i ew. regulacją ilości przepływu środka smarnego. Elementy regulacyjne dla każdej sekcji pompującej olej, znajdują się pod czarną pokrywką pompy smarowania. Olej przedostaje się na łańcuchy po filcowych szczoteczkach. Smarowanie łożysk, w standardowym wyposażeniu maszyny – odbywa się przez operatora. Musi on co określoną liczbę przepracowanych godzin (szczegóły definiuje instrukcja), przesmarować określone punkty. Dla ułatwienia obsługi producent z obu stron maszyny, zamontował kalamitki w łatwo dostępnych miejscach i je zgrupował.
Prasa posiada duży, 5-belkowy podbieracz o szerokości roboczej 2,1 m. Jest to podzespół wyposażony w krzywki prowadzące belki z palcami podbieracza. Po bokach wału podbieracza znajdują się okienka inspekcyjne, dzięki czemu można m.in. sprawdzać stan krzywek i łatwo wymienić łożyska pracujące w prowadnicach. Przed podbieraczem znajduje się wał dociskowy pokosu. Jego zadaniem jest przyciskanie i rozkładanie wysokiego pokosu, powodując, że dostaje się on do gardzieli prasy w postaci cieńszej warstwy. Taki spłaszczony pokos łatwiej podebrać i wprowadzić do gardzieli rotora, jest on w ten sposób dostosowany do wlotu do maszyny, co wpływa m.in. na równomierność podawania materiału do rotora. W opcji wyposażenia prasy V660, znajduje się także blacha dociskowa. Jej funkcja jest zbliżona do pracy wału, jednak jest ona bardzo pomocna w przypadku bardzo małej ilości pokosu oraz pracy przy wietrznej pogodzie. Dzięki jej obecności wiatr nie zwiewa podrzucanego podbieraczem plonu, bo jest on osłonięty i wręcz przyciskany blachą. Zarówno osłona ta jak i wał wspomagający podobieranie paszy, są regulowane. Wysokość położenia wału i blachy jest regulowana poprzez skracanie lub wydłużanie łańcuszków, na których są one utrzymywane nad podbieraczem.
Zespół tnący
Plon po podebraniu jest kierowany do środka prasy, przez dwa ślimakowate podajniki umieszczone ponad podbieraczem, po obu stronach, przed rotorem. Następnie zbierany pokos dostaje się do zespołu rozdrabniającego. Stanowi go rotor oraz 15 noży (w opcji 25). Rotor składa się ze spiralnie ułożonych, 4-ramiennych gwiazd. Segmenty te są ustawione w takiej odległości od siebie, aby noże rozdrabniacza znajdowały się centralnie pomiędzy nimi. W efekcie tego uzyskany materiał powinien być pocięty na teoretyczną długość 6,5 cm, przy założeniu, że wysunięte do pozycji roboczej są wszystkie (15) noże.
Regulacji długości cięcia (w wyposażeniu standardowym) dokonujemy ręcznie, poprzez wyjęcie noży lub ich dołożenie. Można jednak za dopłatą zamówić opcję elektronicznej, selektywnej regulacji liczby noży, dostępną w nowym sterowniku Expert Plus. Dostępne są opcje: 0, 7 i 15 sztuk, a w wersji bogatszej: 0, 12, 13 lub 25 sztuk.
Więcej w miesięczniku RPT 9/2015. ZAPRENUMERUJ