Zmiana w wadze ciężkiej
Nowa seria zawieszanych pługów obracalnych Pöttinger Servo 4000 ma zastąpić rodzinę Servo 45S. Pozostałe dwucyfrowe typoszeregi pługów pozostają w ofercie firmy bez zmian.
Seria Servo 45S to obecnie najcięższe zawieszane narzędzia do orki w gamie austriackiego producenta. Przeznaczone są do współpracy z ciągnikami o mocy nieprzekraczającej 350 KM. Zastosowane w nowej rodzinie Servo 4000 modyfikacje pozwoliły nieznacznie zwiększyć ten parametr do 360 KM.
Wysyp nowości zielonkowych Pöttingera
Warto zwrócić uwagę na rozmiar ramy i obrotnicy, czyli istotne wskaźniki określające klasę wagową pługa. Ten pierwszy pozostał bez zmian. Belka korpusowa ma przekrój kwadratowy 14 x 14 cm. Średnica zewnętrzna grubościennej rury głowicy wynosi jednak 13 cm, a więc o 2 cm mniej w porównaniu z poprzednikiem.
Mniejsza siła wyzwalania
"W nowoczesnym rolnictwie pług ma cały czas duże znaczenie dla walki z chwastami oraz zdrowotności roślin. Z uwagi na dużą różnorodność warunków glebowych na całym świecie żadne inne narzędzie nie ma tak szerokiego zakresu zastosowania oraz wymagań ze strony klienta" - podaje producent. To dość śmiałe stwierdzenie, z którym zapewne nie wszyscy się zgodzą.
Niewątpliwie jednak pług "ze sceny" nie zniknie i będzie ewoluował. Dlatego firma Pöttinger postanowiła wprowadzić na rynek nową generację zawieszanych narzędzi do orki. Jak zapewnia producent, Servo 4000 to w skrócie: proste i przejrzyste centrum regulacji, masywny mechanizm obrotu, wytrzymała rama oraz zoptymalizowana geometria zawieszenia jako rozwiązania, które wychodzą naprzeciw trendom przyszłości.
Więcej siewników marki Pöttinger
Nowy typoszereg pługów oferowany jest w wersji od czterech do sześciu korpusów i wariantach wyposażenia: standard, Nova, Plus i Plus Nova. Dwie ostatnie podrodziny są wyposażone w hydro-pneumatyczne zabezpieczenie przeciążeniowe przeciw kamieniom i innym ciałom obcym. Chroni to konstrukcję przed uszkodzeniami oraz minimalizuje ryzyko przestojów. W układzie tym możemy regulować siłę wyzwalania do 1400 kG. Pojawiła się zatem drobna korekta, ponieważ przy dotychczasowym Servo parametr ten sięgał 1590 kG.
Nowy typoszereg jest oferowany z rozstawami korpusów 95 i 102 cm oraz prześwitem pod ramą wynoszącym 80 lub w opcji 90 cm. Także w tej serii oferowany na życzenie system Traction Control powoduje aktywne przenoszenie ciężaru z pługa na ciągnik. Zwiększona dzięki temu siła uciągu gwarantuje efektywną pracę przy zmniejszonym poślizgu, a szkodliwe zagęszczenie gleby ulega redukcji. Dzięki temu nie dochodzi do powstawania bariery dla wzrostu roślin, a zarazem sprzyja rozwojowi życia glebowego oraz optymalnemu przemieszczaniu się wody i składników odżywczych. Jak zapewnia Pöttinger, zużycie paliwa z systemem Traction Control jest mniejsze nawet o 10%.
Jumbo serii 7000 - nowe przyczepy Pöttingera
Zmieniona geometria przodka
Producent informuje, że Servo 4000 posiada dobrze dostępne punkty smarowania, co zmniejsza nakład prac konserwacyjnych. Dodatkowo wszystkie dłuta są standardowo w jakości Durastar, czyli z powłoką węglika spiekanego. To znacząco wydłuża czas eksploatacji części zamiennych.
Geometria układu zaczepowego ciągników w różnych segmentach mocy jest bardzo różna. Z tego względu Pöttinger skonstruował uniwersalny kozioł zawieszenia. Różne opcje regulacji umożliwić powinny dobre dopasowanie do traktora. Oprócz standardowych osi zaczepowych w różnych kategoriach, dostępna jest oś z podwójnym podparciem dla każdej ze stron oraz oś skrętna. Zoptymalizowana geometria kozła zawieszenia ułatwia podnoszenie pługa. Aby zapewnić szeroki zakres zastosowania, pług Servo 4000, w zależności od wyposażenia, może współpracować z ciągnikami o mocy z przedziału 140-360 KM.
Zmodyfikowane zostało centrum regulacji Servomatic. Ma ono jednak dalej kinematykę opartą na czterech przegubach, co zdaniem producenta sprawia, że prawidłowe ustawienie oraz dopasowanie do różnych ciągników jest szybsze i łatwiejsze. Jedynie kilka ruchów powinno wystarczyć, aby właściwie wyregulować pochylenie pługa i szerokość pierwszej skiby. Ten drugi parametr można wygodnie dostosować śrubą rzymską bądź na życzenie siłownikiem do wewnętrznego rozstawu kół oraz warunków panujących w terenie. Czytelna skala pomaga w znalezieniu właściwej pozycji.
Pöttinger wprowadza nowe części do kultywatorów ścierniskowych
Jak informuje Pöttinger, wygięty odlewany wahacz pozwala narzędziom serii Servo 4000 na szeroki zakres regulacji szerokości przedniego korpusu. Aby zapewnić wysoką elastyczność pracy, pług koresponduje z ciągnikami o rozstawie kół od 1 do 1,5 m. Co ciekawe, producent zapewnia, że linia ciągu jest ustawiona fabrycznie i nie wymaga korekty. Z drugiej strony zaznacza, że w szczególnych warunkach pracy zmiana tego parametru jest jednak możliwa.
Bogatsza skokowa regulacja szerokości orki
W pługach Servo Plus, dzięki odpowiedniej kinematyce opartej na czterech przegubach, następuje automatyczne przestawienie pierwszego korpusu przy zmianie szerokości roboczej. Podobnie jest z linią ciągu. Ustawienie pochylenia narzędzia, tak aby słupice pracowały prostopadle do podłoża, odbywa się przy pomocy klasycznych ograniczników obrotu. W pługach w wersjach Plus i Plus Nova szerokość roboczą można hydraulicznie dopasować do: warunków glebowych, pożądanego efektu pracy, głębokości roboczej lub możliwości ciągnika.
Przy narzędziach ze skokową regulacją tego parametru poszerzono możliwości. W Servo 45S operator ma do wyboru pięć pozycji. Servo 4000 ma o jedno oczko przy konsoli nastawczej każdego korpusu więcej. W zależności od rozstawu sekcji, zakres regulacyjny mieści się w zakresie 30-55 lub 32-59 cm.
Aby obciążenia podczas orki były lepiej przejmowane, konstrukcja ramy w Servo 4000 względem Servo 45S została zoptymalizowana. Masywne i przykręcone od góry oraz od dołu na znacznej długości belki korpusowej płyty pozwalają łagodnie przenosić siły od podłoża. Aby zwiększyć wytrzymałość ramy, liczba obecnych na niej otworów montażowych została zmniejszona do minimum, a ponadto rozlokowano je wszystkie w jednej centralnie biegnącej linii. Dodatkowo, nowa koncepcja budowy pługa pozwala lepiej chronić przed zanieczyszczeniami łożyska i elementy konstrukcyjne. Producent podkreśla, że wahacz łączący przodek z belką korpusową wykonany jest z wysokiej jakości staliwa, co gwarantuje dużą stabilność oraz trwałość.
"Wytrzymała konstrukcja ramy, stabilna obrotnica i zabezpieczenie przeciw kamieniom Nova zapewniają efektywną pracę w każdych warunkach na polu. Dostosowanie wszystkich istotnych parametrów odbywa się w prosty i szybki sposób, dzięki logicznie skonstruowanemu centrum regulacji. Tworzenie gruzełkowatej struktury gleby i efektywne wmieszanie resztek pożniwnych oraz słomy zapewnia czysty obraz pola po orce. To stanowi bazę pod późniejsze uprawy oraz sukces ekonomiczny" - podsumowuje austriacki producent.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ