Väderstad testuje różne technologie uprawy i siewu
Väderstad kontynuuje cykl doświadczeń polowych, które mają dać odpowiedź na szereg pytań związanych z różnymi sposobami uprawy gleby. Na południu Polski prowadzone są w Ośrodku Badawczo Rozwojowym w Twardawie. Założono tam szereg doświadczeń - znane są już ich pierwsze wstępne wyniki uzyskane z bieżących pomiarów i obserwacji.
Jedno z doświadczeń dotyczyło rekcji pszenicy ozimej na termin siewu i sposób uprawy gleby. Okazało się, że uprawa agregatem Väderstad Top Down na głębokość zaledwie 10 cm i siew wykonany 3.10.2016 r. siewnikiem Väderstad Strip Drill dały najsłabszy wynik (92,1% wzorca). Pośrodku uplasowała się orka i siew wykonany 3.10.2017 r (95,8% wzorca). Natomiast najlepszy wynik uzyskano przy uprawie agregatem Väderstad Top down na głębokość 20 cm i siew wykonany 12.10.2017 r. (100% wzorca).
Powstała pierwsza na południu Polski Demo Farma Väderstad
Kolejne doświadczenie dotyczyło wpływu uprawy roli i sposobu siewu na rozwój buraka cukrowego. Z kilku technologii uprawy i siewu najlepsza okazała się z wykorzystaniem agregatu Väderstad Top Down z talerzami ustawionymi na głębokość 10 cm i pogłębiaczami, w których zastosowano nakładki Low Disturbance. Do siewu użyto siewnika Tempo. Uzyskano masę roślin na metrze kwadratowym wynoszącą 145,7% wzorca. Identyczna uprawa, ale bez pogłębiacza dała wynik 100% wzorca.
W rzepaku sprawdzono wpływ współzależności uprawa/siew. Z dziewięciu technologii najlepsza okazała się z zastosowaniem agregatu Väderstad Top Down na głębokość 28 cm i wykonanie siewu za pomocą maszyny Väderstad Tempo. Zmierzono grubości szyjki korzeniowej rośliny, która jak wiadomo ma duży wpływ na przyszły potencjał plonu rzepaku. Wspomniana technologia przełożyła się na wynik 118,9% wzorca. Dla porównania tradycyjna orka i siew maszyną Väderstad Spirit dały wynik 100% wzorca.
Wyniki doświadczeń przedstawiał prof. Tomasz Piskier, naukowiec łączący wiedzę akademicką z polową praktyką.
Te wstępne wyniki doświadczeń zostaną w pełni podsumowane po zbiorach i omówione na konferencji firmy Väderstad 6 grudnia 2017 r. odbędzie się ona po raz kolejny w Zamku Topacz k. Wrocławia. Uczestnicy tego spotkania dowiedzą się również o wpływie parametrów uprawy i siewu na wegetację w zależności od rodzaju gleby i przebiegu pogody. Ponadto poznają niestandardowe podejście do ochrony chemicznej i nawożenia, jakie stosuje dr Ryszard Bandurowski prezes Ośrodka Badawczo Rozwojowego w Twardawie.