Powstała pierwsza na południu Polski Demo Farma Väderstad
17 czerwca Piotr Osiński, Dyrektor Generalny Väderstad i dr Ryszard Bandurowski, prezes RSP Twardawa podpisali dokumenty inaugurujące powstanie pierwszej o tak dużej skali, położonej w południowej Polsce Demo Farmy Väderstad, godząc się jednocześnie na powstanie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego pod patronatem tej szwedzkiej firmy.
Podpisanie aktu poprzedzone zostało wykładami doktora Ryszarda Bandurowskiego nt. optymalizacji kosztów nawożenia oraz sposobu zarządzania zasobnością gleby. Z kolei Piotr Osiński oraz Maciej Kolesiński z Väderstad Polska zaprezentowali możliwości maszyn i narzędzi uprawowych szwedzkiej marki, w kontekście ochrony zasobów wodnych w glebie i technologii niskonakładowych.
Wapnowanie - nie zawsze właściwe
Zdaniem doktora Ryszarda Bandurowskiego, nie jest ważne skupianie się na ilości wprowadzanych do gleby składników w formie nawozów mineralnych, ale ich wzajemne proporcje. Dzięki zmianie podejścia do sposobu nawożenia, można zaoszczędzić od ok. 1000 do 2000 zł/ha.
Prezes RSP Twardawa poruszył także problem wynikający ze ślepego odkwaszania gleb, które nie zawsze jest konieczne, a powoduje uwstecznianie innych, ważnych składników znajdujących się w kompleksie sorpcyjnym gleby. Poprzez odpowiednią agrotechnikę możemy zdecydowanie ograniczyć aplikację nawozów PK, gdyż poprzez umiejętne sterowanie nawożeniem, istnieje możliwość stopniowego wykorzystywania składników tzw. nieruchliwych w glebie, których to potencjał jest największy.
Oszczędzaj wodę i paliwo
Podczas wykładów mówiono także o wpływie obecnej sytuacji politycznej, jak również niestabilności cen płodów rolnych, które wymuszają na ich producentach konieczność ograniczania nakładów. Poza coraz droższymi nawozami są to także koszty paliwa oraz materiału siewnego.
Okazuje się, że dzięki odpowiedniej technologii przygotowania gleby, możemy osiągnąć nie tylko wyższe plony, ale również można ograniczyć nakłady jakimi są m.in. materiał siewny, czy środki ochrony roślin. Dzięki dobremu i jednoprzejazdowemu przygotowaniu gleby do siewu, unikamy niepotrzebnej konkurencji oraz w ostatnich latach bardzo istotnej - utraty wody z gleby.
Przy dobrej agrotechnice, pracy nowoczesnymi maszynami oraz technologiami ograniczającymi straty wody możemy używać mniej paliwa, materiału siewnego, a także nawozów i środków ochrony roślin. Te czynniki pozwalają wyeliminować część nakładów i finalnie zwiększyć zyski.