Siewnik do siewu bezpośredniego – Maschio Gaspardo Gigante
Włoska marka wprowadza na rynek maszyny do pracy w specyficznych, suchych warunkach. Jedna z nich to czterometrowa maszyna o nazwie Gigante Pressure.
Jest to siewnik do siewu bezpośredniego. Odróżnia go od pozostałych, poprzednich modeli możliwość regulacji docisku redlic aż do 250 kG na jeden element roboczy. Maszyna ma duży zbiornik o pojemności całkowitej 3000 l na nasiona i nawóz startowy. Zbiornik jest podzielony stałą przegrodą, w proporcjach 30/70, gdzie 30% jest przeznaczone na nawóz, a reszta dla materiału siewnego.
Maschio Gaspardo Admiral do uprawy przedsiewnej
Nawóz i nasiona w jednej rurze
Gigante Pressure ma dwa dystrybutory, co wynika z możliwości wysiewu dwóch substancji, jednak nie ogranicza to jego funkcjonalności. Równie dobrze można wykorzystać obydwa dystrybutory do siewu tych samych nasion, ew. wykonywania wsiewek. Siewnik jest prosty i oferuje wysiew dwóch substancji naraz. Pomimo umieszczenia dwóch dozowników, nasiona i nawóz mieszają się w rurze prowadzącej do dystrybutorów. Jak podaje producent – w nieuprawionej glebie panują cięższe warunki dla wzrostu siewek, toteż podawanie małych, startowych dawek nawozów pozwala im na szybkie rozpoczęcie wegetacji.
Ciężkie, niezależne redlice
Gigante ma ciężkie, pojedyncze redlice pracujące indywidualnie i umożliwiające siew na głębokości od 1 do 8 cm. Redlice są prowadzone niezależnie od kół kopiujących, przez co nie „wyciągają” one redlic z gleby na dużych nierównościach pola. Duży docisk pozwala na siew także drobnych nasion (np. rzepaku), na małej głębokości (do 1 cm). Dzięki ograniczeniu liczby elementów roboczych, poprzez doprowadzanie nawozu i nasion do gleby wspólną redlicą, maszyna ma małe zapotrzebowanie na siłę pociągową. Dla maszyny o 4-metrowej szerokości roboczej wystarcza ciągnik o mocy 180 KM, z kolei siewnik 6-metrowy wymaga 230 KM. Siewnik 3-metrowy, zdaniem producenta, zadowoli się ciągnikiem o mocy ok. 130 KM.
Siewnik Gigante Pressure nie jest przeznaczony wyłącznie do pracy na glebach nieuprawianych. Może z powodzeniem pracować po orce, talerzówce, czy innej uprawie ścierniskowej. Z uwagi na dużą masę, dobrze radzi sobie także na polach po zbiorze kukurydzy.