Pierwszy pokaz w Polsce – Horsch Cultro 12 TC
Horsch zaprezentował nowe narzędzie w pracy. Po raz pierwszy w Polsce mogliśmy zobaczyć na własne oczy podwójny wał nożowy Horsch Cultro 12 TC w akcji. Prezentacja odbyła się miejsce w miejscowości Ogardy w woj. lubuskim.
Cultro 12 TC stanowi narzędzie Horscha z zakresu tzw. rolnictwa regeneracyjnego. Jest ono przeznaczone do pracy na polach z pozostawionymi resztami pożniwnymi, nawet wysokimi i twardymi jak np. po rzepaku, czy kukurydzy na ziarno. Umożliwia on wykonywanie wyjątkowo płytkiej uprawy ścierniska jak i niszczenie międzyplonów. Cultro ma podwójny, wahadłowy wał z osadzonymi na nim nożami. Wał ten jest wielosegmentowy, co w szerokiej na 12,2 m wersji ma kluczowe znaczenie, gdyż dzięki temu jest on łatwiejszy do składania oraz dobrze dopasowuje się do powierzchni pola.
Omacnica bez szans
Cultro w wersji 12 -metrowej ma 4 segmenty z wałem podzielonym na 5 małych wałów nożowych w każdym segmencie. Każdy pas roboczy pojedynczego wału nożowego w segmencie na pierwszej ramie, zachodzi na pole robocze tego samego podzespołu kolejnego wału, na drugiej belce. Noże na wałach są ułożone skośnie, w pierwszym rzędzie są one „opadające” na prawo, a w drugim wale – opadają na lewo, patrząc od przodu narzędzia. Taki układ noży pracuje „na krzyż” co wzmaga potencjał rozdrabniania i gniecenia resztek pożniwnych, bo zadaniem noży jest nie tylko pocięcie ale i gniecenie łodyg. Jest tak głównie w przypadku kukurydzy. Dzięki jej połamaniu i zgnieceniu zmniejsza się się do minimum szanse na przeżycie omacnicy prosowianki – szkodnika o coraz większym znaczeniu gospodarczym. W przypadku pracy po rzepaku noże tną większość łodyg.
Minimum 280 KM
Cultro może pracować z prędkościami do 20 km/h i potrzebuje do pracy ciągnika o mocy 280 KM. Podczas pokazu Cultro było podczepione do ciągnika o mocy maksymalnej 370 KM, z uwagi na bardzo pagórkowaty teren, z dość stromymi podjazdami. Ciągnik pracował z prędkościami ok. 16 km/h. Taką graniczną wartością prędkości i wyznacznikiem właściwej, jest moment wyrzucania ziemi przez noże w górę. Pracowaliśmy na dość słabej, piaszczystej glebie i przypuszczalnie na glebach cięższych wyższa prędkość będzie bardziej wskazana. Podwójny wał Cultro ma możliwość hydraulicznego docisku, regulowanego poprzez hydraulikę ciągnika. Ten prezentowany po raz pierwszy w Polsce egzemplarz był wyposażony w bronę palcową – zgrzebło, z hydrauliczną regulacją stopnia pochylenia względem powierzchni gleby, czyli agresywności. Zadaniem zgrzebła jest m.in. równomierne rozkładanie resztek po przejeździe tnących wałów.
Więcej w najbliższych wydaniach RPT.