Uprawa gleby z systemem redlic HORSCH

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARTYKUŁ SPONSOROWANY | redakcja@agropolska.pl
30-09-2020,14:00 Aktualizacja: 01-10-2020,12:36
A A A

Prawidłowa uprawa gleby to fundament sukcesu następnej uprawy! Kultywatory HORSCH w połączeniu z najróżniejszymi wariantami redlic zapewniają odpowiednie rozwiązanie dla każdego rolnika i każdego zakresu zastosowania!

Redlica MulchMix to sprawdzona wielostronna standardowa redlica. W tym artykule chcemy przedstawić Państwu zalety rolnicze specjalnych redlic. Wszystkie te warianty redlic pasują do wszystkich kultywatorów Terrano i Tiger, dzięki czemu można je elastycznie dostosować do różnych wymagań glebowych.

Nowo opracowana redlica HORSCH TerraCut służy do płytkiej, całopowierzchniowej uprawy gleby do głębokości 8 cm. Redlica skrzydłowa o szerokości 40 cm jest połączona z dobrze znanym dziobem redlicy LD lub LD + i może być używana ze wszystkimi trzonami redlic HORSCH TerraGrip. Płaski kąt ustawienia redlicy TerraCut zapewnia niezawodny efekt podcinania i niewielki efekt mieszania, co gwarantuje skuteczne osuszanie odrostów lub międzyplonów.

Z perspektywy uprawy redlicę TerraCut można określić jako specjalistę od przeorywania gleby – zarówno jeśli chodzi o międzyplony, jak i o chwasty lub np. mieszankę koniczyny z trawami. Dużą jej zaletą jest to, że, aby zastosować TerraCut, można dozbroić wszystkie istniejące kultywatory HORSCH Terrano, co niezmiernie podnosi ich skuteczność.

Mówiąc jak najprościej, redlica TerraCut to specjalista od płytkiego podcinania gleby bez jej mieszania – w przeciwieństwie do wszechstronnej redlicy MulchMix, która przykładowo jest idealna do klasycznej podorywki. W tym przypadku możliwie płytka uprawa pożniwna, dzięki mieszaniu ścierni z glebą, powinna zainicjować optymalny proces rozkładu słomy. Im bardziej wilgotne są warunki glebowe na tym etapie prac, tym ważniejsza staje się płytka praca, ponieważ w przeciwnym razie w nadmiernie wilgotnych i głębokich warstwach z powodu braku tlenu zatrzyma się proces rozkładu słomy gleby lub będzie to znacznie opóźnione.

Po rozpoczęciu procesu rozkładu, po pierwszej płytkiej uprawie, można wykonać drugie, głębokie przejście robocze bez skrzydeł redlicy, tworząc w ten sposób podstawę do dobrego ukorzenienia się następnej uprawy. W niemieckojęzycznym obszarze klimatycznym sprawdza się sprawdza się zasada: na każdą tonę słomy potrzebne jest równomierne wmieszanie ścierni i resztek pożniwnych na głębokość 2 cm. Przykładowo przy 8 tonach słomy na polu należy wpracować ją na głębokości co najmniej 16 cm.

Redlica MulchMix ze stromym kątem nachylenia przeznaczona jest do intensywnego wmieszania resztek pożniwnych i głębszej uprawy. Dzięki dużemu promieniowi (600 mm) lemiesza gleba nie jest ściskana i jej struktura zostaje zachowana. Bez względu na wybraną głębokość roboczą, lemiesz nigdy nie jest pionowo w glebie.

Zmniejsza to siłę uciągu, chroni glebę, a ponadto oszczędza cenne paliwo. Dzięki temu nawet przy dużych ilościach słomy osiąga się doskonałą jakość mieszania. Redlica MulchMix składa się z trzech elementów: ostrza, pióra odkładającego oraz skrzydeł, które można wymieniać niezależnie od siebie.
W celu bardzo płytkiej uprawy ścierniska i podcięcia całej powierzchni można ustawić bardzo płasko skrzydła.

Jeśli gleba ma być głęboko spulchniona i jednocześnie ma powstać doskonała mieszanka gleby, wtedy wystarczy  odmontować skrzydła. Przy niedostatecznym rozmieszczeniu słomy w drugim przejeździe skrzydła mogą być ustawione pod ostrzejszym kątem.

Jeśli wystarczy głębokie spulchnienie i niekonieczne jest mieszanie, można zamontować redlice HORSCH LD o szerokości 40 mm, które bardzo dobrze spulchniają glebę na głębokości od 20 do 25 cm i nie prowokują dużych ruchów ziemi. W przypadku bardzo ciężkich gleb z dużą zawartością gliny oraz iłów można zastosować redlice HORSCH ULD o szerokości 25 mm.

Można nimi spulchniać do 30 cm głębokości bez przenoszenia grubych grud na powierzchnię gleby. Taką uprawę można zastosować np. przed rzepakiem, aby nie naruszyć łoża siewnego, a jednocześnie głęboko spulchnić glebę.

Innym zastosowaniem redlicy ULD jest skuteczne zwalczanie chwastów korzeniowych, ponieważ nie miesza gleby, jak wyżej opisano, ale otwiera glebę przy korzeniach chwastów, co je wysusza.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
11/2024

Runner zamiast pługa

Traktory z piecem gazowym

Wynajem sprzętu rolniczego

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. I

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT