HORSCH Tiger drogą do zdrowej gleby
Uprawa gleby to sposób na to, by rolnicy mogli poprawić bądź ostatecznie utrzymać żyzność gleby. Pług jako narzędzie do spulchniania gleby był wykorzystywany przez stulecia. Tak naprawdę dopiero gdy na drodze pługa stanął horschowski Tygrys, okazało się, że uprawa bezpłużna nie tylko jest możliwa, ale wręcz przekłada się na wzrost zdrowotności gleby, a w konsekwencji na jej żyzność i otrzymywane plony.
Głęboka uprawa to jedno z najtrudniejszych wyzwań w uprawie gleby. Nie chodzi tylko o to, by wbić się na głębokość do ponad 30 cm, lecz by zrobić to tak, aby ziemia została maksymalnie spulchniona i wymieszana, a zarazem nieodwrócona, bo skutki odwracania gleby są dla niej bardzo niekorzystne, począwszy od podeszwy płużnej, poprzez tworzenie mat aż po zabijanie pożytecznych mikroorganizmów beztlenowych wyrzucanych na powierzchnię pola w warunki tlenowe. Ponadto na powierzchnię zostają wówczas wyrzucone dżdżownice, które, będąc niestrudzonymi pomocnicami rolnika w użyźnianiu gleby, szybko giną na powierzchni. Poza tym nieodwracalna uprawa gleby zapobiega zbyt dużej utracie wilgotności gleby, co w dzisiejszych klimatycznie trudnych czasach jest bardzo ważnym argumentem przemawiającym na korzyść tej formy uprawy.
Firma Horsch już na początku 2000 roku wprowadziła na rynek serię agregatów Tiger, które pracują na głębokości od 10 do 35 cm i wciąż są jednym z agregatów do głębokiej uprawy najchętniej wybieranym przez rolników pochodzących z Europy i i spoza jej granic.
Intensywne i głębokie mieszanie sprawia, że warstwa próchnicza zostaje zachowana. Regularna uprawa agregatem HORSCH Tiger w miarę upływu lat przy odpowiednim nawożeniu zwiększa warstwę próchniczą w głębi podglebia. Rozstaw śladu pracy agregatu wynosi 23 cm, co sprawia, że gleba jest intensywnie mieszana i równomiernie przepływa między zębami. Czterobelkowa rama o prześwicie wynoszącym 85 cm i 92 cm odległości między zębami w rzędzie zapewnia optymalną przepustowość. Przy zalecanej prędkości – odpowiedniej dla intensywnego mieszania – sytuującej się na poziomie 10 km/h Tiger jest znacznie wydajniejszy powierzchniowo w porównaniu do tej samej szerokości roboczej pługa. Poza tym wymaga mniejszej siły uciągu, ponieważ fizyki, czyli siły tarcia, nie da się oszukać.
To jednak nie wszystko, gdyż jedną z dwóch najważniejszych zalet agregatu HORSCH Tiger jest to, iż nie odwraca ziemi. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ pożyteczne mikroorganizmy, które wspierają mineralizację gleby i tworzenie warstwy próchniczej, działają w warunkach beztlenowych i intensywne mieszanie nie niszczy środowiska pracy tych mikroorganizmów, utrzymując je cały czas w strefie beztlenowej. Ponadto HORSCH Tiger, dzięki efektowi intensywnego mieszania, rozkłada resztki masy roślinnej bądź poplonów, równomiernie na polu w warstwie do 20 cm, w konsekwencji czego produkuje masę roślinną rozłożoną przestrzennie w profilu glebowym. Z jednej strony ułatwia to mikroorganizmom glebowym mineralizację tej masy, a z drugiej zapobiega tworzeniu się maty z materii organicznej. Jej powstawanie w trakcie orki jest bowiem często przyczyną problemów z chorobami oraz szkodliwymi mikroorganizmami.
Drugą równie ważną cechą agregatu HORSCH Tiger jest możliwość pracy w znacznie większym zakresie głębokości roboczych. Dzięki możliwości zakładania i zdejmowania skrzydełek na redlicach można uzyskać maksymalny zakres uprawy: od płytkiej rzędu 5-10 cm z całopowierzchniowym podcinaniem aż do głębokiej na 35 cm pracy bez skrzydełek. Dzięki tak dużemu zakresowi głębokości roboczych agregat HORSCH Tiger wpływa pozytywnie na gospodarkę wodną w glebie i wgłębny wzrost korzeni roślin.