Wielu rolników, którzy dokupili lub wydzierżawili ziemię, stoi przed dylematem – jaki wybrać zestaw uprawowo-siewny, aby zdążyć z terminami agrotechnicznymi. Witold Wilhelm z miejscowości Zawady koło Rogoźna kupił bierny agregat czterometrowy ze sprzęgiem do siewnika.
Nowy sprzęt pracował już na 250 ha, czyli na powierzchni gruntów ornych gospodarstwa. Został kupiony we wrześniu 2012 roku wraz z siewnikiem mechanicznym o takiej samej szerokości roboczej. Do tego momentu, przez 13 lat, rolnik z miejscowości Zawady używał biernego agregatu uprawowo-siewnego Famarolu Słupsk.
Każdy producent pełnię swoich możliwości technicznych ujawnia podczas budowy maszyn gigantów. Tak zrobił również czeski Farmet. Odwiedziliśmy przedsiębiorstwo na Podlasiu przy białoruskiej granicy, które jako pierwsze w naszym...
Zestaw składany w 50%
Witold Wilhelm podkreśla, że o zakupie agregatu Kompaktomat K 400 PS czeskiej firmy Farmet zadecydowała jego rozsądna cena i solidna budowa. Dostarczyła go firma Gabo ze Staroźreb koło Płocka. Natomiast siewnik mechaniczny Amazone D9 4000 rolnik kupił w firmie Tech-Kom z Żabikowa. Ten zakup Witold Wilhelm argumentuje również dobrą ceną oraz znaną marką. Ponadto podkreśla, że jest pewny poprawnej pracy mechanicznego systemu wysiewu. W ten sposób powstał przyczepiany agregat uprawowo-siewny, w którym na sprzęgu agregatu Kompaktomat zawieszony jest siewnik. Rolnik jest zadowolony z pracy zestawu, którym siał rzepak i zboża.
Czeski agregat był już fabrycznie przystosowany do doczepienia siewnika. Oprócz sprzęgu miał już bowiem wyprowadzone szybkozłącza do podpięcia jego hydrauliki. Wśród przewodów hydraulicznych agregatu wyróżnia się jeden z nich o zdecydowanie większej średnicy niż pozostałe. Zamontowano go w celu dostarczania oleju do silnika hydraulicznego napędzającego wentylator siewnika pneumatycznego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby z agregatem Kompaktomat 400 PS pracował czterometrowy siewnik pneumatyczny, który można złożyć do pozycji transportowej. Agregat i siewnik pneumatyczny o szerokości roboczej 4 m po złożeniu mieszczą się w szerokości transportowej 3 m. Można więc nimi bez problemu jeździć po drogach publicznych.
Takiej wygody transportowej nie zapewnia zestawienie agregatu Kompaktomat 400 PS z nieskładanym siewnikiem mechanicznym. Witold Wilhelm wiedział o tej niedogodności, ale przerażała go perspektywa wnoszenia worków z nasionami na wysoko umieszczoną skrzynię nasienną siewnika pneumatycznego. W tym roku kupił jednak ładowarkę teleskopową i rozważa sprzedaż czterometrowego na polu oraz w transporcie siewnika mechanicznego. Oczywiście zastąpi go czterometrowym składanym „pneumatykiem”, który będzie zasypywał nasionami z big-bagów zawieszonych na ramieniu ładowarki teleskopowej.