Indywidualne pokazy maszyn Horsch w Polsce
W tym roku w Polsce odbyło się kilka pokazów polowych maszyn Horsch na polskich polach. Swoistym testom podlegały maszyny o wysokiej wydajności, a do takich należą m.in. agregat Horsch Cruiser 12XL oraz siewnik Horsch Serto 12 SC.
Te wielkopowierzchniowe maszyny mają szerokości robocze 12 m. Były one prezentowane w kilkunastu gospodarstwach w Polsce, w różnych lokalizacjach, co miało umożliwić zaobserwowanie jak maszyny zachowują się w różnych warunkach glebowych.
Serto 12 SC
Prezentowany siewnik Serto 12 SC podczas siewu rzepaku pracował z prędkością od 11 do 16 km/h zależnie od warunków. Jego wydajność powierzchniowa wynosiła dzięki temu powyżej 10 ha/h. Maszyna jest wyposażona w podwójny zbiornik o pojemności 6 000 litrów, dzielony w stosunku 60:40 (3 600 litrów z przodu i 2 400 litrów z tyłu). Każdy z nich ma osobny dozownik materiału siewnego (albo nawozów i in. komponentów), obydwa dozują jednak do wspólnego układu pneumatycznego, transportującego materiały do redlic. Możliwe jest niezależne dozowanie 2 lub 3 komponentów (opcja), pod warunkiem wyposażenia siewnik w dodatkowy zbiornik i zespół do wysiewu mikrogranulatu. Dzięki temu Serto może wysiewać także mieszanki poplonowe albo plon główny z poplonem.
Przyczepiany opryskiwacz Horsch-Leeb GS 8000
Redlice PowerDisc
Redlice siewnika Serto o nazwie PowerDisc są zawieszone na równoległoboku. Zaletą takiego rozwiązania jest przenoszenie obciążenia na redlicę poprzez górny łącznik. Taka budowa przekłada się na dokładny siew, bez konieczności wykonywania dodatkowych regulacji przy zmianie pola. Regulacja głębokości siewu jest prosta, mechaniczna, wymaga jedynie zmiany liczby/grubości klipsów dystansowych, na tłoczyskach siłowników regulacji głębokości roboczej. W siewniku Serto 12 SC jest także możliwość bezstopniowej regulacji hydraulicznej nacisku redlic siewnych. Siłownik hydrauliczny umożliwia obrót zawieszenia redlicy, a zmiana położenia belki siewnej umożliwia uzyskanie nawet do 150 kg nacisku na każdy element roboczy. Serto, zarówno w polu jak i na uwrociach, porusza się na wale oponowym, z ogumieniem w rozmiarze 7.50-15 AS. Jego zadaniem jest wyrównanie i zagęszczenie pola, przed redlicą siewną PowerDisc.
12-metrowy agregat Cruiser
Testowany agregat Cruiser 12 XL wykorzystywany był zarówno do płytkiej uprawy przedsiewnej na głębokość do 7,5 cm, jak i do głębszej uprawy, do 15 cm. Przy płytkiej uprawie prędkość robocza zestawu Claas Xerion 5000 i Cruiser 12 XL wynosiła ponad 12 km/h. Ta prędkość przekładała się na wydajność powierzchniową od 12 do 14 ha/h. Agregat Cruiser 12 XL ma zastosowanie w płytkiej i średnio głębokiej uprawie gleby do 15 cm. Jego 6-belkowa konstrukcja – zdaniem producenta - zapewnia bardzo intensywne mieszanie i rozprowadzanie resztek pożniwnych. Decyduje o tym długi czas w którym resztki pożniwne i gleba przebywają w obrębie elementów roboczych agregatu.
Zęby zabezpieczone sprężynowo
Cruiser wyposażony jest w opracowane przez firmę Horsch zęby sprężynowe o wstępnej sile wyzwalającej 150 kG i skoku 20 cm. Do zębów dostępne są redlice HM o szerokości 5, 8 lub 10 cm. Dodatkowo do bardzo płytkiej uprawy Horsch oferuje do tego agregatu redlice skrzydełkowe, tzw. gęsiostópki o szerokości 20 cm. Podobnie jak w siewniku, regulacja głębokości roboczej wymaga tylko zmiany liczby klipsów – w agregacie wykonujemy jej na przednich kołach podporowych - przy wersji z manualną regulacją. W wersji hydraulicznej regulacja odbywa się bez wysiadania z kabiny ciągnika. Utrzymywanie głębokości odbywa się przy pomocy przednich kół podporowych i wału połączonych belką w układzie kinematyki. Dzięki temu zmiana głębokości na przednich kołach podporowych jest przenoszona bezpośrednio na położenie wału dogniatającego, a agregat pozostaje wypoziomowany. Za sekcją zębów pole wyrównuje i dogniata podwójny wał RollPack o średnicy 55 cm i wadze ok. 130 kg/m szerokości roboczej.