Bednar - Dzień Pola 2019
W końcu maja 2019 r., firma Bednar zorganizowała polowy pokaz pracy swoich maszyn i narzędzi do uprawy gleby. Prezentacja dorobku firmy odbywała się tradycyjnie na trenie gospodarstwa spółdzielni ZS Sloveč a.s., zlokalizowanego niedaleko Městec Králové w Czechach.
Bednar regularnie co 2 lata prezentuje swoje produkty podczas pracy, co pozwala zarówno rolnikom, jak i dilerom marki zaobserwować najważniejsze cechy prezentowanych rozwiązań, umożliwiających wykonywanie optymalnej uprawy, w zależności od obranej przez dane gospodarstwo technologii. Czeski producent skupia się na technologii uproszczonej uprawy gleby, zarządzaniu resztkami pożniwnymi oraz technologiami siewu podstawowych zbóż.
Czeski producent narzędzi i maszyn rolniczych przedstawił swoje rozwiązania w wielu kategoriach i rodzajach narzędzi oraz maszyn. Widać jednak, że w przypadku narzędzi uprawowych - skupia się on głównie na uprawie bezorkowej.
Uprawa ultrapłytka Striegel Pro
Bednar posiada w swoim parku maszynowym narzędzia do uprawy pożniwnej. Jedną z grup przeznaczonych do tzw. uprawy ultrapłytkiej, to grupa narzędzi o nazwie Striegel Pro. Są to brony prętowe do pracy po zbiorach na ściernisku. Mają one wykonać delikatną, płytką uprawę do 4 cm, w celu pobudzenia nasion chwastów i samosiewów. Przejazd takiej brony umożliwia także dokładne i równomierne rozłożenie słomy, przed uprawą np. broną talerzową. Konstrukcja bron Striegel Pro umożliwia montaż siewników do poplonów.
Atlas Profi
Duży nacisk kładzie Bednar na narzędzia do uprawy bezorkowej, jakimi są m.in. brony talerzowe Atlas. Podczas prezentacji rolnicy mogli przyjrzeć się półzawieszanej bronie talerzowej Atlas AO 6000 Profi oraz bronie zaczepianej o ogromnych gabarytach – Atlas AE 12400 Profi, o szerokości roboczej 12,4 m. Brony tego typoszeregu przeznaczone są do pracy na głębokościach „podorywkowych”, tj. do 16 cm. Talerze Atlasów są bardzo solidnymi elementami roboczymi, mają grubość 6 mm i średnicę 620 mm oraz są ułożone w układzie X, co umożliwia poruszanie się brony bez poprzecznych szarpnięć.
Brony Swifterdisc
Podczas Dnia Pola, Bednar zaprezentował także brony talerzowe Swifterdisc: XN 3000, XO 8000F i XE 112400 Profi. Są to brony do szybkiej i intensywnej uprawy, do dokładnego wymieszania resztek pożniwnych z glebą. SwifterdiscXO 8000 F to największe narzędzie półzawieszane w tym typoszeregu. Brona prezentowana podczas Dnia Pola Bednar, była wyposażona w talerze agresywne i wał U-Ring.
Uniwersalny kultywator Versatill VO_Profi
Czeska firma wprowadziła od tego roku na rynek uniwersalny kultywator, który został zaprezentowany na międzynarodowych targach Agritechnica w Hanowerze w 2017 roku. Od tego czasu maszyna przeszła intensywne testy w różnych warunkach i obecnie znajduje się w sprzedaży. Versatill to kultywator łapowy, pięciobelkowy. Sposób ułożenia elementów roboczych sprawia, że uprawiana gleba jest podcinana na całej szerokości roboczej. Rozmieszczenie łap oraz duży prześwit wpływa na dużą przepustowość kultywatora. Pozwala to na intensywną pracę na polach z dużymi ilościami resztek pożniwnych. Zintegrowana oś umieszczona wewnątrz ramy kultywatora daje dużą zwrotność maszyny, zmniejsza promień skrętu na uwrociach i umożliwia pracę bez tylnych wałów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Kultywator został skonstruowany do wykonywania upraw przedsiewnych z większą ilością resztek pożniwnych, jak również do uprawy ścierniskowej do głębokości 15 cm także w mokrych warunkach. W chwili obecnej w ofercie Bednar ma wersje o szerokościach roboczych 6 i 7,5 m. Producent przewidział zamontowanie dodatkowej przedniej i tylnej włóki łopatkowej i zgrzebła za wałem. Główne elementy robocze – łapy - są zabezpieczone nonstop sprężynami umieszczonymi w poziomie. Kultywator Versatill VO 7500 Profi, to kultywator wielobelkowy, do uprawy uproszczonej przedsiewnej, pożniwnej. Łapy mogą pracować na głębokości do 30-35 cm. Kultywator ma nazwę nawiązująca do różnorodności, co odzwierciedla różne możliwości jego zastosowania. Podobnie jak brony Atlas, kultywator Versatill ma możliwość regulacji poprzez panel Isobus.
Terraland do głębokiej uprawy
Bednar to producent, który miał duży wpływ na rozpopularyzowanie takich narzędzi uprawowych jak tzw. pługi dłutowe, choć bardziej poprawnie jest nazywać je paragłęboszami. Mowa o grupie narzędzi o nazwie Terraland. Podczas pokazów w Czechach widzieliśmy m.in. pług dłutowy Terraland TN 3000 HM5R. Jest to narzędzie 5-łapowe. Mimo małej szerokości roboczej – 3 m, narzędzie wymaga sporego ciągnika – o mocy 200 KM. Obecnie producent wprowadził składane segmenty wałów, aby nie wystawały one poza obręb ramy tej konstrukcji. Jedną z najważniejszych cech Terralanda, jest jego skręcana, a nie spawana konstrukcja.