Fabryka silosów i suszarń w Kątach Wrocławskich produkująca je od momentu powstania dla firmy Araj, ma nowego właściciela. Od sierpnia 2019 r. jest nim marka Unia, która dzięki tej inwestycji ma teraz bogatą ofertę w zakresie technologii przechowywania ziarna ‒ dla rolników i wielkich firm branży ziarnowo-paszowej.
Firma Araj powstała w latach 90., a seryjną produkcję silosów i suszarń rozpoczęła w 1996 r. we wspomnianej fabryce pod Wrocławiem. Z czasem wzbogacono ofertę m.in. o urządzenia do transportu ziarna, co w efekcie pozwoliło zaproponować realizację pod przysłowiowy klucz całych obiektów suszarniczo-magazynowych. Araj wyspecjalizował się w budowie dużych i wielkich instalacji tego typu, które realizował w Polsce i za granicą. Największa z dotychczasowych realizacji firmy z Kątów Wrocławskich powstała na Ukrainie niedaleko Kijowa. To kompleks magazynowy o pojemności 115 tys. ton.
Firma Unia Araj Realizacje podpisała umowę z National Food Reserve Agency Zjednoczonej Republiki Tanzanii dotyczącą wybudowania w tym kraju trzech kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację...
Blacha falista z powłoką Galfan
Marka Unia produkuje silosy przemysłowe z blachy płaskiej lub falistej, zależnie od preferencji klienta. W pierwszym przypadku blacha musi być grubsza, bo przenosi obciążenia pionowe i poziome. Natomiast w drugim obciążenia pionowe redukowane są przez dodatkowe wzmocnienia konstrukcji ścian. Ponadto dzięki zastosowaniu walcowania, które wzmacnia i uodparnia blachę na wgniecenia, może być znacznie cieńsza niż w silosach z blachy płaskiej. Z tego tytułu nabywca dostrzeże różnicę w portfelu ‒ silos z blachy falistej jest o blisko 25% tańszy. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest odbijanie przez walcowaną blachę sporej części promieni słonecznych, co zmniejsza jej nagrzewanie się i w efekcie wydłuża „kondycję” przechowywanego ziarna.
‒ Wyprzedzamy konkurencję w zakresie jakości naszych silosów. Jako jedyni spośród firm oferujących ich wersje tzw. farmerskie, stosujemy wzmocnienia pionowe ścian i uszczelnienia butylowe w miejscach styku skręcanych płatów blach. Ponadto dachy naszych silosów farmerskich pokryte są dodatkowo powłoką poliestrową, co jeszcze bardziej wydłuża ich żywotność. To dodatkowe zabezpieczenie poza podstawowym wszystkich blach w postaci pokrycia ich powłoką Galfan. Ten stop cynku i aluminium, który chroni stal w każdych warunkach lepiej niż standardowa powłoka cynkowa. Planujemy również wprowadzić jeszcze lepsze zabezpieczenie antykorozyjne naszych wyrobów w postaci powłoki Magnelis. Materiał ten posiada możliwość samoregeneracji, co jest istotne w kwestii zabezpieczenia przed korozją krawędzi powstałych po wykonaniu cięć i otworów konstrukcyjnych ‒ mówi Marek Smutek, menadżer produktu Unia.