Podnośniki w warsztacie
Na twardym i stabilnym podłożu
Użytkując podnośnik musimy pamiętać, że ma on ściśle określoną nośność, czyli określony ciężar podnoszenia. Gdy chcemy go użyć do podniesienia ciężaru przekraczającego jego nośność zawór zabezpieczający na to nie pozwoli, zabezpieczając tym samym pompę i siłownik przed uszkodzeniem. Wykorzystując podnośnik w naprawie maszyny należy zawsze pamiętać, że musi być on ustawiony na twardym, stabilnym, równym podłożu. Niedopuszczalne jest podkładanie pod stopę podnośnika bloczków betonowych, cegieł itp. gdyż grozi to osunięciem się podnoszonego obciążenia. W przypadku podnośników hydraulicznych istnieje duże niebezpieczeństwo nagłego spadku ciśnienia oleju w siłowniku, dlatego podczas naprawy maszyny jej ciężar musi być dodatkowo wsparty na podpórkach o odpowiedniej nośności.
Po ustawieniu podnośnika, należy zamknąć zawór przekręcając go w prawą stronę, oraz maksymalnie wykręcić stopę z siłownika w celu uzyskania maksymalnej wysokości podnoszenia. Umieszczając drążek dźwigni w przegubie pompy regularnie unosząc i opuszczając dźwignię powodujemy wysuwanie siłownika i podnoszenie obciążenia. Po zakończonej naprawie w celu opuszczenia maszyny należy odkręcić zawór poprzez powolny i równomierny obrót w lewą stronę. Maszyna jest wówczas powoli opuszczany na ziemię. Poprzez obrót zaworu w prawo opuszczanie maszyny może zostać zatrzymane w dowolnym momencie. Po postawieniu maszyny na podłoże, należy zamknąć zawór przekręcając go w prawą stronę.
Olej bez pęcherzyków powietrza
Konserwacja podnośnika hydraulicznego jest czynnością prostą, ale bardzo ważną ze względu na bezpieczeństwo jego użytkowania. W jej zakres wchodzi przede wszystkim uzupełnienie oleju i w przypadku częstego używania podnośnika, jego odpowietrzanie. Stawiamy podnośnik w pionowej pozycji, obniżamy tłok maksymalnie nisko oraz usuwamy gumową zatyczkę olejową na podnośniku i uzupełniamy olej do dolnej krawędzi otworu zatyczki. Zdarza się, że pęcherzyki powietrza zostają uwięzione w środku podnośnika, zmniejszając tym samym jego efektywność podnoszenia. Odpowietrzanie układu hydraulicznego podnośnika należy rozpocząć od otwarcia zaworu zwalniającego i usunięcia zatyczki olejowej. Następnie kilkakrotnie szybko naciskamy pompę, co pozwoli pozbyć się pęcherzyków powietrza z oleju. W końcowym etapie zamykamy zawór zwalniający i nakładamy zatyczkę oleju.
Sprawne działanie podnośnika hydraulicznego, uzyskanie maksymalnej wartości nośności i wysokości podnoszenia, jest możliwe tylko przy optymalnym poziomie oleju w zbiorniku oraz odpowietrzonej instalacji. Optymalny poziom oleju w podnośniku powinien sięgać dolnej krawędzi otworu wlewowego przy maksymalnie opuszczonym tłoczysku. Odpowietrzanie układu hydraulicznego podnośnika należy rozpocząć od otwarcia zaworu zwalniającego i usunięcia zatyczki olejowej. Następnie kilkakrotnie szybko naciskamy dźwignię pompy podnośnika, co pozwoli usunąć pęcherzyki powierza z oleju.
W warsztatach rolniczych wykorzystywane są również podnośniki mechaniczne. Charakteryzują się one jednak stosunkowo dużą masą i przegrywają z mniejszymi i lżejszymi podnośnikami hydraulicznymi. Duży ciężar tych podnośnikach wynika z tego, iż posiadają one ramę wykonaną z dwóch blach wytłoczonych w kształcie ceownika. Rama pokryta jest osłoną z blachy. Wewnątrz ramy umieszczona jest przekładnia zębata o zębach czołowych prostych. Po stronie zewnętrznej osłony przekładni znajduje się zapadka z kołem zapadkowym. Zaletą tych podnośników jest duża niezawodność oraz praktycznie brak potrzeby ich obsługi. Pamiętać należy jednak nad okresowym przesmarowaniem przekładni zębatej, co znacznie wydłuży jej żywotność.