Kuhn Connected Shredder
Francuski producent sprzętu rolniczego z Saverne wprowadza do swojej oferty funkcję zdalnego monitoringu pracy mulczera. Rozwiązanie wejdzie do oferty dopiero w przyszłym roku, jednak już podczas niedawno zakończonych targów Polagra-Premiery w Poznaniu mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy tak uzbrojoną maszynę.
Za sprawą aplikacji mobilnej „Connected shredder” właściciel rozdrabniacza i jego operator mogą kontrolować zdalnie w czasie rzeczywistym liczne parametry, m.in.: poziom drgań i położenie głowicy roboczej, temperaturę oleju w przekładni oraz obroty wałka odbioru mocy.
Celem aplikacji i zastosowanych czujników na maszynie jest informowanie o ewentualnych niezgodnościach, przekroczeniu dopuszczalnych dla poprawnej pracy wartości wskaźników. Aplikacja nie tylko komunikuje to poprzez alert techniczny, ale także umożliwia ciągły monitoring.
Każde uszkodzenie noża lub bijaka, wzrost temperatury oleju w przekładni, zmniejszenie się obrotów rotora czy też nieprawidłowy kąt pracy ramy może wpływać na żywotność łożysk, rotora lub całego mulczera. Jak podaje producent, rozwiązanie to jest proste w obsłudze i swojej konstrukcji, a przyczynia się do znacznej redukcji kosztów użytkowania rozdrabniaczy i eliminacji przestojów w sezonie pracy.
Kosiarki bijakowe Kuhn
Oprócz alarmów, celem systemu „Connected shredder” jest zasugerowanie rutynowej lub nadzwyczajnej konserwacji w oparciu o ogólny stan techniczny maszyny. Wyświetlane parametry to: obroty wirnika, całkowity i częściowy czas pracy, temperatura oleju zespołu napędowego, nachylenie głowicy rozdrabniacza, wykres trendu drgań wirnika o intensywności wyrażonej w wielokrotnościach przyspieszenia grawitacyjnego.
Jednostka sterująca posiada lokalizator GPS i przechowuje wszystkie zdarzenia przekraczające progi od początku życia maszyny z datą i czasem trwania przekroczenia progu dopuszczalnego i pozycją geograficzną zdarzenia, rejestrując w sposób kompletny (powyżej i poniżej progu) tylko ostatnie 8 godzin pracy. Do przesyłu danych ze sterownika na maszynie do urządzeniu mobilnego oraz na platformę MyKuhn wykorzystano sieć komórkową GSM.