Dron w walce z omacnicą prosowianką
Omacnica prosowianka jest coraz większym problemem w uprawach kukurydzy. Do jej zwalczania można wykorzystać jej naturalnego wroga, którym jest kruszynek. Ciekawym sposobem jego aplikowania jest użycie drona zrzucającego kulki Trichosafe z jajami tego owada złożonymi w jajach omacnicy.
Biocare jest producentem kruszynka pakowanego w zawieszki lub wspomniane kulki. Pierwsze należy ręcznie zawiesić na roślinach kukurydzy, co oczywiście na dużych plantacjach jest pracochłonne. Natomiast do aplikacji kulek Trichosafe można użyć drona. Usługę taką wykonuje firma Drone Rescue we współpracy z firmą Agrocom Polska.
Dron wykonuje uporządkowany przelot po wcześniej wyznaczonych liniach i w zaplanowanych miejscach zrzuca po jednej kulce. W sumie na hektar kukurydzy trafia 100 kulek, które równomiernie go pokrywają - dron zrzuca je w odległościach co 10 metrów.
Omacnica prosowianka: termin zwalczania ustalić na podstawie monitoringu
Wielowirnikowiec firmy Drone Rescue ma zamontowany pojemnik z ponad 600 kulkami Trichosafe z mechanizmem do ich pojedynczego uwalniania. Wydajność pracy wynosi więc ok. 6 ha na przelot i ok. 12 ha na godzinę. Wysokość lotu to 7-8 m, a prędkość 5-7 m/s.
Kulki Trichosafe zawierają spasożytowane przez kruszynka jaja w różnych stadiach rozwoju oraz niespasożytowane jaja omacnicy. Dzięki temu kruszynek wykluwa się w 7 falach, co pozwala chronić plantację przez 3 tygodnie. Producent kapsułek Trichosafe - firma Biocare -zapewnia, że kulki zbudowane z celulozy i parafiny są odporne na silne opady i nawadnianie.
Koszt aplikowania kulek Trichosafe za pomocą drona jest porównywalny z chemicznymi metodami zwalczania omacnicy prosowianki. Skuteczność tej metody uzależniona jest od terminu aplikacji. W naszym kraju zależności od regionu pierwsza aplikacja Trichosafe następuje od połowy czerwca do początku lipca. Natomiast druga i trzecia powinny mieć miejsce każdorazowo po upływie ok. 14 dni.