Rozsiewacz Rauch Axent 100.1
Niemiecka firma Rauch wprowadziła w tym roku do oferty nowy półzawieszany rozsiewacz nawozów. Do obecnego od kilku lat modelu TWS o pojemności zbiornika 8200 l dołączyła jeszcze większa maszyna o nazwie Axent 100.1 ze skrzynią mieszczącą 9500 l materiału.
Rozsiewacze te znacznie różnią się od siebie konstrukcją. TWS posiada zbiornik w postaci leja, z którego nawóz kierowany jest na zespół dystrybucyjny hydraulicznie napędzanym przenośnikiem ślimakowym. Z kolei Axent, podobnie jak dobrze nam znany poczciwy Piast, wygarnia materiał na tarcze podajnikiem taśmowym.
Sieczkarnia Kuhn MC 180S Quattro tnie kukurydzę
Na pierwszy rzut oka zauważymy też różnice w zespole dystrybucyjnym. Maszynę TWS można w uproszczeniu określić jako hybrydę wozu przeładowczego z klasycznym zawieszanym odśrodkowym rozsiewaczem nawozów. Elementy te są ze sobą połączone trzypunktowym układem mocowania. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość odłączenia modułu dystrybucyjnego i praca nim jako samodzielną maszyną.
Tej możliwości pozbawiony jest Axent, ale ma inną zaletę. Dwa główne podzespoły są ze sobą znacznie bardziej zintegrowane niż w TWS-a, jednak istnieje możliwość szybkiego odłączenia klasycznej sekcji dystrybucyjnej. Nosi ona nazwę Axis-PowerPack i służy do wysiewu nawozów granulowanych. Możemy ją jednak szybko wymienić na służący do aplikacji wapna bądź pomiotu kurzego moduł Lime-PowerPack. Zdaniem producenta, czynność ta nie powinna zająć więcej niż 10 minut.
Wymienione zespoły dystrybucyjne różnią się m.in. budową tarcz oraz sposobem współpracy taśmy z elementami rozsiewającymi. Axis-PowerPack posiada dwułopatkowe dyski oraz system dystrybucji nawozu identyczny i możliwości, jak przy zawieszanych maszynach serii Axis. Taśma służy jedynie do dozowania materiału na komory buforowej, a za regulację dawki odpowiadają precyzyjnie przestawiane zasuwy.
Z kolei w Lime-PowerPack montowane są tarcze z pięcioma łopatkami, zaś normę wysiewu ustalamy poprzez prędkość posuwu podajnika taśmowego, który podaje wapno bądź pomiot wprost na dyski.