Podczas targów Agro Show 2016 Unia Group zaprezentowała rozrzutnik z numerem seryjnym 10.000. Pierwsza maszyna tego typu powstała w fabryce Agromet-Pilmet w Brzegu 12 lat temu.
Jubileuszowym egzemplarzem był przedstawiciel serii Apollo – model 16 premium. Został on pomalowany w narodowe barwy biało-czerwone. W ten sposób podkreślono, że jest to maszyna polskiej firmy.
Rozrzutnik Apollo 16 premium ma ładowność transportową 13 t, ale na poruszając się na polu z prędkością do 15 km/h może ona wynieść 16 t. W maszynie tej można zamontować dwa rodzaje adapterów o szerokości wynoszącej 2 m: 2-walcowy pionowy sprawdzi się np. przy rozrzucaniu obornika, a 2-walcowy poziomy z tarczami o średnicy 765 mm każda, idealnie rozrzuca np. pomiot kurzy, wapno, kompost i torf. Każdy rozrzutnik ma standardowo montowaną zasuwę skrzyni ładunkowej.
- Mający dzisiaj swoją światową premierę sześciometrowy zestaw uprawowo-siewny FENIX 3000/6 marki Unia group to maszyna naszpikowana najnowocześniejszymi rozwiązaniami pozwalającymi w jednym przejeździe uprawić glebę i wysiać w nią nasiona. Siew...
Łańcuchowy przenośnik podłogowy napędzany jest silnikiem hydraulicznym, co pozwala bezstopniowo regulować jego prędkość posuwu z kabiny ciągnika. Do budowy łańcucha używana jest stal z domieszką manganu, dzięki czemu może on pracować bezawaryjnie przez długie lata. Z materiałów z najwyższej półki wykonywane są również łopatki adaptera – do ich produkcji wykorzystywana jest stal borowa.
Jak zapewnia producent, w czasie pracy polowej bardzo dobrze sprawdzają się duże i szerokie koła, które chronią strukturę gleby oraz ułatwią poruszanie się maszyny w ciężkich warunkach glebowych. W transporcie pomaga resorowany wzdłużnie dyszel, który tłumi wszelkie drgania.
Zaprezentowany na targach Agro Show 2016 rozrzutnik Apollo 16 premium wyposażony był w deflektor dwustronny sterowany hydraulicznie. Dostępne są również deflektory mechaniczne. Ich zamontowanie na rozrzutniku pozwala zwiększyć szansę na otrzymanie dotacji unijnych w ramach nowego PROW, bo jest to wyposażenie chroniące środowisko, za co przyznawane są dodatkowe punkty.
Apollo 16 premium można również doposażyć w adapter objętościowy, który pozwala wykorzystać rozrzutnik jako przyczepę do zbioru pasz objętościowych np. kukurydzy.
W fabryce Agromet-Pilmet w Brzegu produkowane są rozrzutniki serii: Tytan premium o ładownościach na polu od 8 do 16 ton, Tytan o ładownościach na polu od 16 do 24 t, Apollo premium o ładownościach na polu od 9 do 16 t i Apollo o ładownościach na polu od 7,5 do 20 t.