Premiera siewnika Fenix 3000/6 marki Unia group odbyła się 3 kwietnia 2016 r. podczas międzynarodowych targów TECHAGRO w czeskim Brnie. Wydarzenie to miało miejsce na stoisku firmy Pol-Agro Trading ZT, która jest generalnym przedstawicielem marki Unia group na terenie Czech.
Po zeszłorocznych testach
Zanim Fenix 3000/6 trafił do sprzedaży, przeszedł testy polowe. Odbyły się one m.in. w gospodarstwie Kazimierza Padoka z Mieszkowic w województwie zachodniopomorskim. Agregat pracował tam w zeszłym roku na powierzchni ponad 200 ha. – Feniksem zasiałem na hektar 2,9 kg rzepaku i 145 kg pszenicy. Dokładnie tyle, ile chciałem. Siewnik jest więc bardzo precyzyjny. Pracował z nim mój 230-konny ciągnik New Holland. Przy wysiewie rzepaku prędkość pracy wynosiła 15 km/h, a pszenicy 12-13 km/h. Jakość wschodów oceniam bardzo dobrze. W czasie transportu cztery duże koła agregatu dają mu dużą stabilność, co doceniłem na naszych kiepskich drogach gruntowych. Za to miałem uwagi do sterownika hydrauliki agregatu, ale jak powiedzieli mi przedstawiciele Unii Group, funkcjonalność sterownika i jego obsługa są obecnie intuicyjne – mówi użytkownik prototypu Feniksa 3000/6. Przy siewie rzepaku wydajność dziesięciogodzinnego dnia pracy sięgała 60 ha.
Unia Group dla rolników poszukujących lekkiego 3-metrowego siewnika pneumatycznego przygotowała zestaw o nazwie Fenix. Można go nabudować na agregacie zębowym, talerzowym lub aktywnym. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość pracy...
Krótka brona talerzowa
Fenix 3000/6 jest agregatem przyczepianym na cięgnach ciągnika, którego moc powinna wynosić 190-240 KM. Jego pierwszym elementem roboczym może być opcjonalna włóka ze sprężystymi łapami zakończonymi wymiennymi końcówkami. Jej kąt natarcia na glebę sterowany jest mechanicznie. Zadaniem włóki jest wyrównanie powierzchni gleby przed sekcjami talerzy i zniwelowanie śladów pozostawionych przez koła ciągnika.
Elementy uprawowe stanowi zestaw 48 talerzy uzębionych o średnicy 460 mm, które zabezpieczone są poprzez amortyzatory gumowe – czyli jest to popularna krótka brona talerzowa. Talerze zamontowane w dwóch rzędach mają bezobsługowe łożyska dwurzędowe – dzięki temu nie trzeba pamiętać o ich smarowaniu. Feniksem 3000/6 można siać z prędkością 15 km/h, utrzymując jednocześnie agresywne zagłębianie się talerzy w glebie. Efektem pracy sekcji uprawowej jest dobre przykrycie nawet dużej ilości resztek pożniwnych. Pomaga w tym duży rozstaw (82 cm) pomiędzy rzędami talerzy uprawowych. Głębokość ich pracy regulowana jest niezależnie od innych sekcji agregatu. Pozwala na to zawieszenie krótkiej brony talerzowej na równoległoboku. W praktyce zmiana głębokości pracy talerzy odbywa się za pomocą siłownika hydraulicznego. Takie rozwiązanie umożliwia zmianę głębokości uprawy podczas pracy agregatu.