Kombajn Grimme Ventor 4150 z dodatkowymi funkcjami
Grimme wprowadza do kombajnów samobieżnych Ventor 4150 dodatkowe funkcje.
W sezonie 2021 czterorzędowy kombajn samobieżny do ziemniaków Ventor 4150 zostanie wyposażony m.in. w rozdrabniacz łęcin HT 400. Jest to podzespół zalecany i przystosowany do dużej ilości długich i twardych elementów wykopywanych roślin. Poza znacznie większą przepustowością, rozdrabnianie łęcin przed zbiorem ziemniaków ma wpływ na zmniejszenie strat plonu na taśmie odsiewającej. Za pomocą taśmy odprowadzającej i zintegrowanego rozdzielacza, łęciny są wyrzucane z boku maszyny i rozkładane szeroko na już wykopanej powierzchni. Kontrola wysokości pracy jest realizowana automatycznie przez płozy i jest ustawiana na terminalu w kabinie. Do transportu drogowego HT 400 jest składany hydraulicznie nad zespołem wyorującym.
Lemiesze z tworzywa i zabezpieczenie
Do pracy na glebach ciężkich oferowane są płyty lemieszy z tworzywa sztucznego. Są one bardzo odporne na zużycie i zmniejszają przyklejanie się ziemi. Poza już stosowanymi kołkami ścinanymi na lemieszach listwowych i na uchwycie lemiesza, przed przeciążeniem trzonu lemiesza może chronić dodatkowy kołek ścinany. Siłę ścinania można ustawić w otworach pozycyjnych śrub.
Speedtronic-Web - automatyzacja prędkości taśm
Opcjonalna funkcja Speedtronic-Web umożliwia automatyczne ustawienie prędkości taśm odsiewających oraz taśmy łęcinowej w zależności od prędkości jazdy. System ten przede wszystkim odciąża operatora w pracy i zwiększa ochronę plonu. Firma wprowadziła także system automatycznego czyszczenia separatorów, poprzez funkcję Turbo Clean. Napędy tych podzespołów uruchamiają się kolejno z maksymalną prędkością, co powoduje samoczynne oczyszczenie. Funkcję Turbo Clean można aktywować ręcznie za pomocą przycisku lub automatycznie na końcu pola.
Szerokie opony
Ventor 4150 może być opcjonalnie wyposażony w wielkogabarytowe ogumienie Michelin CerexBIB 2 w rozmiarze VF 900/60R38. Technologia Michelin UltraFlex pozwala na jazdę z obniżonym ciśnieniem w oponach, co zwiększa powierzchnię kontaktu bieżnika z podłożem, a tym samym chroni strukturę gleby.
Szybszy wyładunek i pomiar plonowania
Innowacyjne rozwiązania w zakresie napędu taśmy wyładowczej zbiornika pozwoliły zmniejszyć czas wyładunku zbiornika o ładowności 15 t z 90 na 60 sek. W Ventorach 4150 może być zamontowany system mapowania plonu. Otrzymane dane pozwalają utworzyć mapę potencjału plonowania, obrazującą strefy z wyższym i niższym plonem. Z pomocą oprogramowania rolniczego można na podstawie mapy potencjału plonowania przygotować mapę aplikacyjną, dzięki której będzie można określić zmienne dawkowanie nawozu, środków ochrony roślin czy wysiewu nasion. Wszystkie wartości pomiarowe mogą być zapisane w formacie ISO-XML w pamięci USB lub przekazane na platformę Agrirouter, służącą do wymiany danych.