Ursus 310, był taki ciągnik
Tylny most
Most napędowy ciągnika U-310 jest raczej klasyczny, lecz ulokowane w nim hamulce były nowatorskie na tamte czasy. Z przekładni głównej wychodziły dwie pary półosi. Zewnętrzna krótka tuleja, a wewnątrz niej długi wałek. Po lewej stronie na krótkiej tulei ulokowany jest dwutarczowy mokry hamulec postojowy, a po przeciwnej blokada mechanizmu różnicowego. Mechanizmy te przykrywają tarcze z uszczelniaczami oddzielające od części mokrej dwa suche hamulce główne. Tarcze z okładzinami ciernymi osadzone są na wewnętrznych długich półosiach.
Ursus 1614 - naprawa mechanizmu różnicowego
Obydwa hamulce są dwutarczowe i uruchamiane przez dwie tarcze rozpierane kulkami znajdującymi się pomiędzy nimi. Hamulec postojowy załączany jest dźwignią ręczną, hamulce główne pedałem, a blokada innym pedałem. Taki rodzaj hamulców jest powszechny we współczesnych ciągnikach i jest uznawany za skuteczny.
Instalacje i podnośnik
Prototyp U-310 był od początku wyposażony w podstawowe instalacje potrzebne w eksploatacji. W tym ciągniku instalacja hydrauliki zewnętrznej jest odpowiednio wkomponowana w ogólną konstrukcję ciągnika, a pompa olejowa znajduje się na zewnątrz, co ułatwia jej ewentualną wymianę. Wydatek pompy jest tak duży, że przy nastawionych obrotach silnika wynoszących 800 na minutę owijarka, którą użytkuje Jerzy Cieloch, obraca się w szybkim tempie. Korzystanie z napędu hydraulicznego było więc przez konstruktorów dobrze zaplanowane.
Instalacja pneumatyczna jest również wbudowana w konstrukcję ciągnika. Sprężarka i jej napęd stanowią ciągłość konstrukcyjną z silnikiem, podobnie jak w C-360. Oznaczało to, że użytkowanie przyczep z hamulcami pneumatycznymi będzie normą. Podnośnik hydrauliczny też był dobrze wyposażony. Oba wieszaki mają regulowaną długość bez konieczności wyjmowania sworznia.
Sterowanie podnośnikiem jest dwojakie. Można kierować nim metodą pozycyjną, czyli wysokość cięgieł dolnych zależy od położenia dźwigni sterowniczej. Można też metodą siłową, czyli dźwignią nastawić głębokość pracy narzędzia uprawowego zależnie od oporu. Czujnik siły znajduje się w cięgłach dolnych.