Fastrac 8000 z Euro IV
JCB - brytyjska firma założona w 1945 roku przez Josepha Cyrila Bamforda w Uttoxeter w Anglii obchodzi w tym roku niebagatelny jubileusz. Jest to 25-lecie produkcji ciągników Fastrac. Z tego powodu zorganizowano konferencję prasową prezentującą m.in. nowe modele tych ciekawych traktorów oraz pokaz polowy z ich udziałem.
Były to Fastrac 8290 i Fastrac 8330. W obu sercem są 6-cylindrowe silniki Sisu, o pojemności skokowej 8,4 l i mocach znamionowych odpowiednio 280 i 335 KM. Moc maksymalna mniejszego ciągnika jest zbliżona do mocy ustępującego modelu Fastrac 8310 i wynosi 306 KM - w większym jest to 348 KM.
Wyższa moc i moment obrotowy
Silniki są nowoczesne, spełniają najostrzejszą obecnie w tym segmencie normę czystości spalin – Euro IV. W tym celu wykorzystywany jest płyn AdBlue, czyli 32,5-procentowy roztwór mocznika. Nowe ciągniki Fastrac mają możliwość okresowego zwiększenia mocy w czasie pracy z pełnym obciążeniem. Osiągana w takim przypadku moc maksymalna silnika jest wyższa o 14%, w porównaniu do parametrów ustępującego modelu Fastrac 8310. Z kolei moment obrotowy generowany przez silniki obu maszyn może w ekstremalnym zapotrzebowaniu przyrastać o ok. 10%, w porównaniu do starszych ciągników tego typoszeregu i osiągać maksymalną wartość odpowiednio 1310 i 1440 Nm, przy 1500 obrotach silnika na minutę.
Nowy flagowy Fastrac na 25 rocznicę
Sisu biturbo pod maską
Producent przemyślał dostosowanie mocy do ciągników i sposób jej dystrybucji. Z tego powodu w przewodach układu doprowadzającego powietrze do silnika znajdują się dwie turbosprężarki, co pozwala na szybką odpowiedź silnika na żądanie wyższej mocy, czyli np. wciśnięcie pedału gazu. Dwie turbosprężarki są ułożone szeregowo: ta o mniejszej średnicy zapewnia szybką, żywą reakcję na pedał przyspieszenia, podczas gdy drugie urządzenie - o większej średnicy - zapewnia wysoki moment obrotowy i dużą moc w całym zakresie obrotów silnika. Zastosowanie dwóch turbin wtłaczających schłodzone powietrze do silnika, ma uzasadnienie nie tylko ze względu na normy czystości spalin, ale również pozwala na szybkie uzyskanie odpowiedniej mocy i wysokiego momentu obrotowego.
Transmisja V-Tronic CVT
Flagowe ciągniki Fastrac zostały wyposażone w bezstopniową, wielotrybową przekładnię zawierającą dwa zakresy prędkości: wysoki i niski. W pierwszym przypadku ciągnik może rozwinąć prędkość do 70 km/h. Przekładnia w tym zakresie prędkości może pracować w jednym z trzech wybieranych przez operatora trybów, posiadających różne priorytety. Są nimi: najwyższa moc, ekonomiczne zużycie paliwa, stała prędkość WOM-u, stała prędkość podczas prac polowych lub stała prędkość jazdy po drodze. Ponadto ostatni zakres prędkości pozwala na pracę z jednym rodzajem tempomatu.
JCB Fastrac 4000. Zwrotność na pięć sposobów
Przekładnia może działać automatycznie lub być regulowana ręcznie. Wtedy poprzez symulację przekładni Power Shift operator manualnie stopniuje zmiany prędkości. Dzięki temu każdy operator nie mający doświadczenia z przekładnią bezstopniową, łatwo może nauczyć się jej obsługi, początkowo operując manualnie w trybie Power Shift.
V-Tronic ma także drugi zakres, pozwalający uzyskać maksymalną prędkość - 40 km/h. W nim przekładnia ma aż trzy tryby jazdy oraz trzy rodzaje tempomatu. Wszelkich ustawień dotyczących transmisji oraz pracy silnika dokonuje się na ciekłokrystalicznym dotykowym panelu sterującym, który obsługuje JCB Active Traction. Jest on kluczowym elementem wspomagającym układ jezdny z przekładnią CVT pozwalającym zachować przyczepność kół podczas wykonywania ciężkich prac. System ten pobiera informacje o prędkości z radaru ciągnika, położeniu zaworów hydrauliki jak również o ustawieniach tempomatu, co pozwala tak balansować momentem obrotowym silnika i utrzymywać jednocześnie przyczepność, aby wykonywać zabiegi ekonomicznie, czyli spalić jak najmniej paliwa.
Silny i zdolny
Ciągniki Fastrac 8290 i 8330 zostały przystosowane do różnych prac. Układ hydrauliczny stanowi bardzo wydajny system, pozwalający nie tylko na zasilanie wielu złączy jednocześnie w olej, ale również na podnoszenie ciężkich maszyn i narzędzi. Pompa hydrauliczna o zmiennym wydatku może uzyskać w standardzie maksymalną wydajność ....
Więcej w RPT 11/2016 - Zaprenumeruj!