PIGMiUR: w kwietniu spadek rejestracji ciągników i przyczep. Rolnicy z dystansem traktują możliwość inwestycji w nowy sprzęt
W kwietniu br. zarejestrowano 722 nowe ciągniki, czyli o 91 mniej niż w marcu oraz o 127 mniej rdr. Spadła też rejestracja nowych przyczep rolniczych - podała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Rolnicy kupują zaś coraz więcej używanych maszyn.
Czwarty miesiąc tego roku okazał się kolejnym okresem spadku zakupu nowych przyczep i ciągników. Według zgromadzonych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych danych na podstawie CEPiK, w kwietniu zarejestrowano 722 nowe ciągniki, czyli o 91 mniej niż w marcu oraz o 127 mniej rdr.
Słaba sprzedaż nowych maszyn rolniczych w I kw. br. Farmerzy przerzucają się na używane ciągniki czy przyczepy
"Obserwujemy tu powrót do notowanej już przez nas od dłuższego czasu tendencji spadkowej. Dotychczasowy brak klarowności rządowych i unijnych decyzji w sprawach dla rolników istotnych (m.in. Zielony Ład, import poszczególnych produktów zza granicy czy ich transport przez Polskę) w połączeniu np. z sytuacją geopolityczną, a zwłaszcza z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, powodują, że rolnicy cały czas ze sporym dystansem traktują możliwość inwestycji w nowy sprzęt rolniczy" - zwrócił uwagę Hubert Seliwiak z PIGMiUR.
W ciągu czterech miesięcy br. zarejestrowano w sumie 2759 nowych ciągników - o 595 mniej niż w tym samym okresie 2023 r., czyli o 17,7 proc. Odnotowano też spadek zakupu nowych przyczep. Od początku roku zarejestrowano 1553 nowe przyczepy rolnicze, o 521 mniej niż przed rokiem, co oznacza ponad 25-proc. spadek - podała Izba.
Najpopularniejsze marki ciągników po kwietniu br. to: John Deere (14 proc. udziałów), Kubota (13,7 proc. udziałów) oraz New Holland. Jeżeli chodzi o przyczepy, to najczęściej kupowane są pojazdy marki Ponar, Metal-Fach i Metaltech.
Rolnicy nie mają pieniędzy na maszyny. Rejestracje nowych ciągników i przyczep pikują
W zakupie nowych traktorów liderami są województwa: mazowieckie oraz wielkopolskie i łódzkie.
Seliwiak wskazał, że w ostatnich miesiącach wyraźnie zarysował się trend zakupu używanych ciągników. Po czterech miesiącach br. liczba rejestracji używanych ciągników sięgnęła 9429 - o 708 więcej niż po czterech miesiącach 2023 r., czyli o ponad 8 proc.
Liderem na tym rynku w okresie styczeń – kwiecień br. była firma John Deere z udziałem 16,6 proc. - zajęła ona pierwsze miejsce w trzech kategoriach wiekowych pojazdów: 3-5, 6-10 i 11-20 lat. W najstarszej kategorii, powyżej 20 lat, liderem była marka Ursus.
Z kolei w drugiej podstawowej kategorii maszyn „z drugiej ręki”, czyli w przyczepach rolniczych, w okresie styczeń-kwiecień br. zarejestrowano 2466 sztuki, o 293 więcej niż przed rokiem (wzrost 13,5 proc.) - poinformowała Izba.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś